Zamknij

Ta kampania społeczna wciąż podbija internet: tato wiesz, że będą mnie nazywać dziwką

Redakcja
09.05.2017 09:34

"Tato urodzę się dziewczynką. Proszę spraw, by nie stało się to dla mnie największym możliwym zagrożeniem" - mówi żeński głos w kampanii społecznej przygotowanej przez norweski oddział organizacji walczącej o prawa kobiet "Care". Choć powstała już jakiś czas temu, to jej przekaz jest warty przypomnienia i nie stracił na aktualności.

Ta kampania społeczna wciąż podbija internet: tato wiesz, że będą mnie nazywać dziwką
fot. Youtube

Filmik zaczyna się niepozornie. Przyszli rodzice jadą do szpitala na porodówkę, by wkrótce przywitać swoją nowonarodzoną córeczkę. Szczęście tej chwili zostaje jednak zburzone przez tragiczną wizję przyszłości dziecka, jaką snuje żeński głos na nagraniu. Lektorka zwraca się do swojego ojca i opowiada mu o trudach bycia dziewczynką. 

Głos jest przypisany do nowonarodzonej córeczki i zaskakująco precyzyjnie opisuje on jej przyszłość. Dziewczynka już wie, że kończąc 14 lat usłyszy na pewno, że jest "dziwką" od swoich kolegów ze szkoły. Będąc uczennicą liceum znajomy chłopak spróbuje dostać się do jej majtek i namówić do seksu. Możliwe, że nawet ją wykorzysta, w końcu może być ona pod wpływem alkoholu. A wiadomo, że w naszym świecie to synonim przyzwolenia. Dalej dziewczynka przyznaje, że przyjdą kłopoty w małżeństwie. Cudowny partner będzie zestresowany, nie uniesie presji i w końcu uderzy po raz pierwszy. "Pewnie też na to zasłużyłam. Potrafię być nieznośna" - słyszymy.

Filmik ma uwrażliwić odbiorców na to, że w sposób, w jaki odnosimy się do innych, ma znaczenie. A przyzwolenie na początku na słowne i fizyczne upokorzenia, prędzej czy później doprowadzi do tragedii.

RadioZET.pl/KM