Zamknij

Kolaboranci ogłaszają "referendum". Chodzi o kluczowy region Ukrainy

08.08.2022 16:03
Kolaboranci ogłaszają "referendum". Chodzi o kluczowy region Ukrainy
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy Jewhen Bałycki ogłosił w poniedziałek, że zostanie tam przeprowadzone referendum w sprawie przyłączenia do Rosji - poinformowała Ukraińska Prawda za rosyjskimi mediami państwowymi.

Jewhen Bałycki, w latach 2012-14 deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy, oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji pseudoreferendum. Kolaborant, występujący na spotkaniu koordynowanego przez Kreml ruchu społecznego "Jesteśmy razem z Rosją", nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie - przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na nagranie z posiedzenia opublikowane przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti.

Rosjanie płacą za udział w referendum

W niedzielę lojalne wobec Kijowa władze sąsiedniego obwodu chersońskiego powiadomiły, że rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum sankcjonującym aneksję tych obszarów przez Kreml.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa część regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia pseudreferendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

RadioZET.pl/PAP

C