Zamknij

Kolejni rosyjscy żołnierze oskarżeni o zbrodnie na cywilach. "Proszę o złagodzenie wyroku"

26.05.2022 16:06
Żołnierze
fot. AP Photo/Bernat Armangue/East News

Dwaj rosyjscy żołnierze, oskarżeni o ostrzelanie osiedli mieszkaniowych w ukraińskim Charkowie, przyznali się do winy. Grozi im do 12 lat więzienia. Obaj, podobnie jak skazany przed kilkoma dniami za zabójstwo Wadim Szyszymarin, twierdzą, że wykonywali rozkazy dowództwa.

Niedawno głośno było o procesie Wadima Szyszymarina. Rosyjski żołnierz został przez kijowski sąd uznany winnym umyślnego zabójstwa 62-letniego cywila w obwodzie sumskim (północna Ukraina) i skazany na dożywocie. Mężczyzna tłumaczył, że tylko wykonał rozkaz, a zdaniem sądu skrucha, którą wykazał, nie była szczera.

Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze oskarżeni o zbrodnie w Ukrainie

Przed sądem w Kotlewie (północno-wschodnia Ukraina) trwa proces dwóch kolejnych żołnierzy oskarżonych o zbrodnie przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej. Aleksandr Bobykin i Aleksandr Iwanow zeznawali przed sądem już 19 maja. Obaj odpowiadają za ostrzał dzielnic mieszkaniowych w Charkowie.

Prokuratura domaga się dla nich 12 lat pozbawienia wolności, obrona zaś postuluje wyrok 8-letni, powołując się - podobnie, jak adwokaci Szyszymarina - na fakt, iż obaj wykonywali rozkazy przełożonych. W czwartek 26 maja obaj - jak podał Reuters - przyznali się do winy. Wyrok ma zapaść 31 maja.

"Żałuję i proszę o złagodzenie wyroku"

Bobykin twierdził, że jego jednostkę powiadomiono, iż będzie brała udział we wspólnych ćwiczeniach z armią białoruską, ale zamiast tego wysłano ją do Ukrainy i rozkazano ostrzeliwać leżący na wschodzie tego kraju Charków - przekazała telewizja Sky News. - Czuję się całkowicie winien zbrodni, o które jestem oskarżony. Żałuję i proszę o złagodzenie wyroku - powiedział Bobykin, cytowany przez Reutersa.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informowała wcześniej, że rosyjskie wojska celowo ostrzeliwały dzielnice mieszkalne w Charkowie. Od początku wojny z wyrzutni Grad i Uragan atakowano gęsto zabudowaną dzielnicę Północna Sałtiwka, a „prawie każdy z 15-piętrowych wieżowców w tej dzielnicy został zniszczony" - napisano w komunikacie SBU.

RadioZET.pl/PAP/Reuters

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C