Zamknij

Kolejny szczyt koreański we wrześniu. Pjongjang ostrzega sąsiadów

Redakcja
13.08.2018 13:29
Kolejny szczyt koreański we wrześniu. Pjongjang ostrzega sąsiadów
fot. EastNews

Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu – uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów na spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Uzgodniliśmy, że we wrześniu w Pjongjangu odbędzie się szczyt koreański” – napisano w komunikacie prasowym opublikowanym przez obie delegacje po zakończeniu spotkania. Delegacji południowokoreańskiej przewodniczył minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun, a północnokoreańskiej – przewodniczący komitetu ds. pokojowego zjednoczenia kraju Ri Som Gwon.

Zobacz także

Obaj przywódcy ogłosili w nim, że będą się starać naprawić dwustronne relacje, zakończyć utrzymującą się od dekad wrogość i pracować na rzecz formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953. Działania zbrojne ustały po podpisaniu rozejmu, ale formalnie oba kraje wciąż są w stanie wojny.

Niespodziewane problemy

Na zakończenie poniedziałkowego spotkania przewodniczący delegacji północnokoreańskiej ocenił, że ważne jest, aby usunąć „przeszkody” stojące na drodze poprawy relacji między oboma krajami. – Jeśli kwestie, które poruszyliśmy w czasie rozmów, nie zostaną rozwiązane, mogą pojawić się niespodziewane problemy, a sprawy, które już są w grafiku, mogą napotkać trudności – powiedział Ri, nie wyjaśniając, o jakie problemy chodzi.

Wrześniowy szczyt – jeśli do niego dojdzie – będzie trzecim w tym roku i piątym w historii spotkaniem przywódców obu zwaśnionych państw koreańskich. Poprzednie dwa z udziałem przywódców Kim Dzong Una i Mun Dze Ina miały miejsce w kwietniu i maju br. w Panmundżomie.

RadioZet.pl/PAP/bm