Zamknij

Katastrofa śmigłowca w Andach. "Znaleziono 9 ciał"

Magdalena Barszczak
22.07.2020 09:27
UH-60 Black Hawk
fot. Wikimedia.org (zdj. ilustracyjne)

Katastrofa śmigłowca. W Andach, w kolumbijskim departamencie, Guaviare rozbił się UH-60 Black Hawk. Zginęło co najmniej dziewięciu wojskowych. Sześciu innych żołnierzy uczestniczących w operacji przeciw bojówkom ELN zostało rannych, dwóch uznano za zaginionych.

Katastrofa śmigłowca w Andach. Żołnierze, którzy byli na pokładzie UH-60 Black Hawk, udawali się w górzyste regiony departamentu Guaviare. Ich celem było oczyszczenie terenu z bojówek radykalnej Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN), związanej wcześniej z FARC.

Zobacz także

Katastrofa śmigłowca. Co najmniej 9 ofiar

"Znaleziono 9 ciał" - poinformował w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym we wtorek wieczór prezydent Ivan Duque.

To dla nas bardzo trudny moment. Jesteśmy pełni uznania dla heroizmu, jakim wykazują się nasi żołnierze i policjanci w utrwalaniu pokoju duchowego w naszym kraju

- zaznaczył.

W 2016 r. FARC, czyli Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii – Armia Ludowa zawarły porozumienie pokojowe z ówczesnym prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem.

W jego wyniku FARC przekształciły się w lewicową partię polityczną, a ponad 12 tys. bojowników złożyło broń. Pomniejsze ugrupowania, jak na przykład ELN nie zaakceptowały warunków tego porozumienia.

Ugrupowanie to zajmuje się m.in. przemytem narkotyków i nielegalnym wydobyciem metali szlachetnych - w tym złota w oddalonych częściach kraju.

Kolumbijska armia ma na swym wyposażeniu około tuzina śmigłowców UH-60 Black Hawk. W ostatnich latach doszło do kilku wypadków z ich udziałem, większość z nich była spowodowana złymi warunkami atmosferycznymi. W odniesieniu do paru istnieje podejrzenie, że były spowodowane atakiem partyzantów z ELN - pisze Reuters.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Reuters