Zamknij

Rośnie populacja komara azjatyckiego. Kolejne zagrożenie sanitarne

18.06.2020 09:28
komar azjatycki
fot. El Pais

W wychodzącej z epidemii koronawirusa Hiszpanii pojawił się nowy problem – komary z pochodzącego z Azji gatunku Aedes japonicus. Ich populacja rośnie w szybkim tempie, stając się - według madryckiego dziennika “El Pais” - kolejnym zagrożeniem sanitarnym.

Komar azjatycki upowszechnił się w Hiszpanii na tyle, że “trudno dziś zlikwidować jego populację” - pisze dziennik "El Pais". Gazeta powołuje się w swoim artykule na sprawozdanie ekspertów ministerstwa zdrowia w Madrycie.

Stołeczna gazeta pisze, że Aedes japonicus jest spokrewniony z pierwszym nieeuropejskim gatunkiem komara w Hiszpanii – komarem tygrysim, który po raz pierwszy pojawił się w Katalonii w 2004 r. Zaznacza, że Aedes japonicus, choć pojawił się dopiero w 2018 r., to szybko i dyskretnie powiększył swoją populację.

Komar azjatycki zaatakował. Kolejne zagrożenie epidemiologiczne?

Dziennik powołujący się we wtorek na ekspertów hiszpańskiego resortu zdrowia przypomina, że egzotyczny komar może stanowić kolejne zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców Hiszpanii, gdyż może przenosić wirusa Zachodniego Nilu.

Zobacz także

Na wywoływaną przez niego chorobę, gorączkę Zachodniego Nilu, zaliczaną do grupy gorączek krwotocznych, dotychczas nie opracowano szczepionki.

Zobacz także

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią koronawirusa krajów na świecie. Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że dotychczas na Covid-19 zmarło tam 27 136 osób. Według resortu od poniedziałku do wtorku liczba zakażonych koronawirusem wzrosła z 244 109 do 244 328, czyli o 219 nowych przypadków.

RadioZET.pl/ El Pais/ PAP