Zamknij

Komar tygrysi znowu pojawił się w Niemczech. To "najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie"

28.09.2021 12:54
Azjatycki komar tygrysi
fot. Polaris/East News

Azjatycki komar tygrysi znowu pojawił się w Hesji na zachodzie Niemiec. "Najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie" jest uważane za potencjalnego nosiciela niebezpiecznych chorób. Eksperci ostrzegają przed nim, ale uspokajają, że powodów do paniki nie ma - pisze "Frankfurter Rundschau".

Komar tygrysi został wykryty w miejscowości Floersheim oraz w Hirschhorn. "Czujni obywatele rozpoznali je i odesłali małe owady do odpowiednich władz" – poinformowało Ministerstwo Środowiska kraju związkowego Hesja w Wiesbaden w środkowych Niemczech

Komar tygrysi w Niemczech. Azjatycki owad jest nosicielem tropikalnych chorób wirusowych

Według Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem różnych tropikalnych chorób wirusowych, zwłaszcza dengi – pisze dziennik "Frankfurter Rundschau". 

"W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata i zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa" – wyjaśnia FR.

Badanie przeprowadzone przez BNITM wykazało, że np. wirus Zika może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni muszą panować temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza. ''Taki okres upałów, mimo gorącego lata, prawie nigdy nie wystąpił w naszym kraju. Na razie nie ma powodu do paniki'' – zauważa "Frankfurter Rundschau". 

''Od 2018 roku te dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie'' – twierdzi Ministerstwo Środowiska. ''System monitorowania będzie uważnie obserwował rozprzestrzenianie się komara, aby w porę można było podjąć środki zapobiegawcze. Jednak osoby, które są szczególnie często kąsane przez komary powinny zachować szczególną ostrożność" - pisze FR.

RadioZET.pl/PAP - Berenika Lemańczyk

C