Zamknij

Brytyjski komik żartuje z Kaczyńskiego. "Polska staje się coraz bardziej autorytarna" [WIDEO]

Redakcja
19.11.2018 17:39
Komik John Oliver żartował z Kaczyńskiego i zmian w sądownictwie
fot. LastWeekTonight/YouTube

W najnowszym odcinku programu satyrycznego "Last Week Tonight" brytyjski komik John Oliver żartował z Jarosława Kaczyńskiego i zmian w polskim sądownictwie. Program dotyczył autorytaryzmu, a zamieszanie wokół Sądu Najwyższego pokazano jako przykład osłabiania elementów pastwa demokratycznego. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Satyryk wymienił trzy czynniki, które powodują dojście do władzy dyktatów: projekcja siły, demonizowanie wrogów i osłabianie instytucji. 

- W minionych latach, struktury państwa w Turcji, Chinach, Węgrzech i w Wenezueli zostały zmienione tak, by skonsolidować władzę ich przywódców. I podczas gdy Polska staje się coraz bardziej autorytarna, jej de facto przywódca nie musi już przejmować się najwyższą sędzią (prof. Małgorzatą Gersdorf - przyp. red.) i w rzeczy samej wielu innymi sędziami, bo jego partia sprytnie zdołała ich wypchnąć, po prostu obniżając im wiek emerytalny - powiedział John Oliver.

Zobacz także

Materiał został zilustrowany zdjęciami Kaszyckiego, dotychczasowej pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf oraz wypowiedzią wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka dla telewizji al Jazeera.

- Mogą wejść do budynku, mogą w nim przebywać jako goście, ale nie mogą pracować jako sędziowie bo są emerytowani - mówił łamaną angielszczyzną Piebiak. 

Następnie komik dodał: - Naprawdę nie dziwi mnie gniew sędziów, bo jak wszyscy wiemy, są tylko dwa sposoby, aby wkurzyć sędziego: jeden to wypchnąć go na emeryturę. Drugi to zapytać ile browarów obalił ćwicząc na siłowni z PJ-em i Squi. Nawiązał w ten sposób do przesłuchania w Kongresie USA kandydata na sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugh, gdzie pojawiał się jego wątek skłonności do piwa.

"Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem" (ang. "Last Week Tonight") to bardzo popularny program satyryczny telewizji HBO. Kilku milionowej widowni, również w internecie, komik John Olivier komentuje z przymrożeniem oka wydarzenia ostatnich dni.

Zobacz także

RadioZET.pl/HBO/PTD