Zamknij

Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro we wszystkich krajach Unii

Redakcja
22.05.2017 11:11
Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić euro we wszystkich krajach Unii
fot. Flickr

Komisja Europejska chce wprowadzić walutę euro we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma to nastąpić do 2025 roku - informuje niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powołując się na stanowisko komisarzy Valdisa Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego.

Zagłosuj

Popierasz pomysł wprowadzenia waluty euro w Polsce?

Liczba głosów:

Redakcja niemieckiego dziennika twierdzi, że ma protokół ze spotkania unijnych komisarzy, który został sporządzony, mimo zakazu robienia notatek. Na poufnym spotkaniu z wybranymi eurodeputowanymi w zeszłym tygodniu w Strasburgu Dombrovskis i Moscovici opowiedzieli się za wprowadzeniem wspólnej waluty we wszystkich 27 krajach wspólnoty do 2025 roku.

"Demokratyzacja unii walutowej"

„FAZ” informuje, że na spotkaniu europosłowie zapoznali się z „dokumentem refleksyjnym”, który Komisja Europejska zaprezentuje za 10 dni. Moscovici - zdaniem dziennika - domaga się „demokratyzacji unii walutowej”. Jego zdaniem, Parlament Europejski ma uprawnienia do sprawowania demokratycznej kontroli nad strefą euro.

Wspólne zasiłki w całej UE

Komisarze domagają się wspólnego budżetu dla UE. Możliwe byłyby też wspólne zasiłki dla bezrobotnych dla wszystkich członków wspólnoty, jednak dopiero po reformach rynku pracy. Niemiecki dziennik przypomina też, że Dania zastrzegła sobie prawo do niewstępowania do strefy euro. Do unii walutowej nie przystąpiła również Szwecja. Pozostałych sześć krajów (Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria) nie spełnia kryteriów. - Przede wszystkim Polska, Czechy i Węgry zdecydowanie odrzucają, także z przyczyn politycznych, wejście do strefy euro - czytamy w „FAZ”.

Jak donosi PAP, w dokumencie KE nakreślony został cel wprowadzenia do 2025 roku we wszystkich państwach UE wspólnej waluty euro. Do tego czasu unia walutowa ma być "dokończona".

 

RadioZET.pl/PAP/strz