Zamknij

Komisja Europejska pokazała podział środków na spójność. Wiadomo, ile dostanie Polska

Redakcja
29.05.2018 19:57
 cash
fot. Shutterstock

Zgodnie z tym, co pokazała Komisja Europejska, Polska dostanie 84 miliardy złotych (19,5 mld euro mniej, niż obecnie). Cięcia w planie nowego wieloletniego budżetu wyniosły aż 23 proc.

KE podała do informacji, że Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie. Oznacza to, że otrzymamy 19,5 mld euro mniej, niż obecnie. – Główny powód, dla którego potrzebne było dostosowanie, to zmniejszenie dostępnych środków po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. (...) Biorąc pod uwagę, że polityki strukturalna i spójności, wraz ze Wspólną Polityką Rolną odpowiadają za 70 procent środków UE, jest oczywiste, że największa część dostosowania była w tych obszarach – mówił na konferencji prasowej w Strasburgu wiceszef KE Jyrki Katainen.

Komisja stawia warunki

Komisja przedstawiła nowe zasady przydziału środków polityki spójności. Przewidują one, że wielkość funduszy będzie nadal powiązana z bogactwem regionów, ale są też kryteria dodatkowe, takie jak bezrobocie wśród ludzi młodych, niski poziom szkolnictwa, zmiany klimatyczne oraz przyjmowanie i integracja migrantów.

Najwięcej pieniędzy dla Polaków

Mimo wszystko, Polacy dostaną najwięcej spośród całej Wspólnoty. Całkowity budżet na politykę spójności dla UE na lata 2021-2027 ma wynieść w zobowiązaniach i cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro. Polsce, która jest największym nowym krajem unijnym, ma przypaść największa część tych środków, czyli 64,39 mld euro w cenach z 2018 roku lub 72,7 mld euro w cenach stałych (uwzględniających przyszłą inflację).

O planach cięć pisaliśmy już wcześniej:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz