Zamknij

Komisja Europejska proponuje 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią

12.11.2021 10:39
kryzys na granicy
fot. LEONID SHCHEGLOV /AFP /East News

Komisja Europejska zaproponowała 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na 2022 rok - wynika z informacji uzyskanych przez brukselską korespondentkę Polskiego Radia Beatę Płomecką.

Komisja Europejska zaproponowała 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na 2022 rok. Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE.

Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód. W związku z eskalacją sytuacji na granicy w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.

KE proponuje 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ jej europejscy członkowie (oprócz Rosji) i USA potępiły Białoruś w związku z kryzysem na granicy z Polską i za instrumentalne traktowanie istot ludzkich, wiodące do "zdestabilizowania zewnętrznej granicy UE".

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm pod koniec września zgodził się na  przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.  

Kryzys humanitarny zaostrzył się 8 listopada, gdy duża grupa uchodźców eskortowanych przez białoruskie służby dotarła na granicę polsko-białoruską. Niektórzy migranci próbowali kłodami sforsować ogrodzenie niedaleko Kuźnicy. Powstrzymali ich polscy funkcjonariusze.

RadioZET.pl/ PAP