Zamknij

Do unijnego trybunału wpłynął wniosek przeciwko Polsce

Redakcja
03.10.2018 12:33
Komisja Europejska skierowała wniosek przeciwko Polsce do unijnego trybunału
fot. Marian Weyo/Shutterstock

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. Ma ona związek z zapisami ustawy o Sądzie Najwyższym. Wraz ze skargą Komisja wniosła o zastosowanie środków tymczasowych oraz trybu przyspieszonego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

24 września Komisja Europejska poinformowała, że unijni komisarze podjęli decyzję o skierowaniu do TSUE skargi przeciwko Polsce w związku z zapisami ustawy o SN.

KE podała wtedy, że zdecydowała wnieść o rozpatrzenie sprawy przez sędziów w Luksemburgu w trybie przyspieszonym. Chce również, aby TSUE wydał tymczasową decyzję zabezpieczającą (tzw. środki tymczasowe), aby do czasu wydania ostatecznego orzeczenia niektóre przepisy ustawy o SN pozostały zawieszone.

Zobacz także

Rzeczniczka KE Mina Andreeva poinformowała wtedy, że Komisja chce, żeby sędziowie, których objęła nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, mogli nadal sprawować swoje funkcje sędziowskie, nawet jeśli już przeszli na emeryturę.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca tego roku sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, przeszli w stan spoczynku. Mogli dalej orzekać, jeśli złożyli odpowiedni wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy oraz zaświadczenia lekarskie. We wrześniu głowa państwa zgodziła się na dalsze orzekanie pięciu sędziów SN.

Do procedury nie przystąpiła pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, która znalazła się we wskazanym w ustawie wieku emerytalnym. Zdaniem Kancelarii Prezydenta, Premiera oraz polityków PiS przestała ona pełnić swoją funkcję i przeszła w stan spoczynku. Natomiast sama prof. Gersdorf powołuje się na konstytucyjność swojej kadencji, która trwa do 30 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD