Zamknij

Komisja prawna Rady Europy: Rosja powinna zwrócić wrak Tu-154

Redakcja
25.06.2018 15:30
Komisja prawna Rady Europy: Rosja powinna zwrócić wrak Tu-154
fot. Serge Serebro/Vitebsk Popular News/CC BY-SA 3.0

Na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu komisja prawna i praw człowieka Rady Europy przyjęła projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej. Znalazło się w niej żądanie zwrotu Polsce przez Rosję wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się osiem lat temu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Autorem przegłosowanego dokumentu jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej.

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w rezolucji.

Zobacz także

O przyjęciu dokumentu poinformował na Twitterze Dominik Tarczyński, poseł PiS.

Prace nad rezolucja trwały od kilku lat. W październiku 2014 roku projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów, w tym politycy PiS. Następnie trafił do komisji prawnej i praw człowieka, która właśnie go przyjęła.

Po katastrofie smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, strona rosyjska nadal ne oddała Polsce wraku rozbitego samolotu. Jednym z powodów jest wciąż prowadzone przez rosyjskich prokuratorów śledztwo w sprawie przyczyn tragedii.

RadioZET.pl/PAP/PTD