Zamknij

MSZ Izraela: zgłosiliśmy polskiej stronie zastrzeżenia ws. ustawy o IPN

Redakcja
02.03.2018 07:48
Izrael
fot. PAP/EPA

Jest komunikat izraelskiej dyplomacji po czwartkowych rozmowach zespołów — polskiego i izraelskiego — ds. dialogu prawno-historycznego. „Strona izraelska zgłosiła swoje zastrzeżenia do polskiej ustawy o IPN” — czytamy w komunikacie. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela pisze o pogłębionym i otwartym dialogu. „Przedstawiliśmy zastrzeżenia do ustawy, kładąc nacisk na paragraf, który utrudnia poszukiwanie prawdy i otwartą debatę historyczną” — poinformował resort. Według strony izraelskiej pojawi się jeszcze wspólny komunikat obu zespołów.

„Musimy być pewni, że prawda historyczna będzie chroniona i że wolności wypowiedzi nie grożą żadne restrykcje” — czytamy.

Juwal Rotem, dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa, podczas wczorajszego spotkania mówił, że jest zaniepokojony przejawami antysemityzmu w Polsce i że polski rząd nie może wobec tego zjawiska okazywać jakiejkolwiek tolerancji. 

Ustawa o IPN budzi sprzeciw Izraela i USA

Przypomnijmy: zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał (i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego) prezydent Andrzej Duda, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Zobacz także

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”.

RadioZET.pl/PAP/MSo/MP