Zamknij

Dramat w Kongo. Z głodu umrzeć może nawet 300 tys. dzieci

Redakcja
13.03.2018 10:11
Dramat w Kongo. Z głodu umrzeć może nawet 300 tys. dzieci
fot. Shutterstock

Dramatyczna sytuacja w Kasai. W graniczącym z Angolą regionie Kongo śmierć z głodu grozi tam nawet 300 tys. dzieciom. Powodem tego jest narastająca fala przemocy międzyplemiennej w całym kraju.

Dawno nie było tak złej sytuacji w tamtym regionie. Rzeczniczka WFP Bettina Luescher oświadczyła na konferencji prasowej w Genewie, że w Kasai 3,2 miliona osób, tj. 25 proc. ludności cierpi dotkliwy głód. Aby zapobiec tragedii pilnie potrzebne jest zebranie 61 mln dolarów.

1,4 miliona osób uciekło z domów

W samym regionie Kasai około 760 tys. osób wymaga pomocy żywnościowej, a 1,4 mln mieszkańców opuściło swoje miejsca zamieszkania ze względu na przemoc i głód. Wiele osób próbuje nielegalnie przedostać się przez rzekę graniczącą z sąsiednią Angolą. Mimo tego międzyplemienne starcia nie mają końca. Przeciwko sobie walczy armia rządowa i zbrojne grupy przeciwników prezydenta Josefa Kabili.

Dramat w Kongo

Jak podaje PAP, w ubiegłym roku WFP udzielił pomocy 450 000 osób, ale od początku tego roku ma ogromne trudności ze zgromadzeniem odpowiednich funduszy. Tymczasem według najnowszych szacunków sporządzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) narastająca przemoc i klęska głodu może doprowadzić w tym roku byłą belgijską kolonię, drugi co do wielkości kraj afrykański, blisko 79-milionową Demokratyczną Republikę Konga, na skraj katastrofy humanitarnej, być może największej na świecie w 2018 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

RadioZET.pl/PAP/strz