Zamknij

Koniec synodu nt. młodzieży. Papież: to trudny moment dla Kościoła

Redakcja
27.10.2018 21:43
Koniec synodu nt. młodzieży. Papież: to trudny moment dla Kościoła
fot. PAP/EPA

„Kościół przeżywa trudny moment” – oświadczył papież Franciszek na zakończenie synodu biskupów. Synod poświęcony był młodzieży. Trwał blisko miesiąc - rozpoczął się 3 października.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biskupi podczas synodu przyjęli dokument końcowy na temat młodzieży. Zaznaczono w nim, że skandal pedofilii stanowi "poważną przeszkodę dla misji" Kościoła. Biskupi zobowiązali się do przyjęcia rygorystycznych kroków, by zapobiec nadużyciom.

W dokumencie podkreślono, że czyny "popełnione przez niektórych biskupów, księży, duchownych i świeckich" spowodowały, że są "ofiary, a wśród nich wielu młodych ludzi i cierpienia, które mogą trwać całe życie i na które żadna skrucha nie będzie lekarstwem".

- Dokument końcowy ma głównego odbiorcę - nas samych. To my jesteśmy głównymi adresatami tekstu, który musimy przestudiować i przeanalizować, modląc się i rozważając  – powiedział Franciszek w krótkim wystąpieniu po zakończeniu głosowań.

Zobacz także

Jak zaznaczał papież, dla Kościoła "to trudny moment, bo oskarżyciel (diabeł – red.) poprzez nas atakuje matkę (Kościół – red.), a matki się nie dotyka".

- Musimy wszyscy bronić Kościoła - dodał papież.

Franciszek podziękował też obecnym na synodzie młodym ludziom.

RadioZET.pl/PAP/KAI/JŚ