Historyczna wizyta. Dwa państwa afrykańskie zakończyły wojnę

Redakcja
14.07.2018 16:17
Koniec wojny między Etiopią i Erytreą
fot. MAHEDER HAILESELASSIE TADESE/AFP/East News

Prezydent Erytrei Isaias Afewerki przybył w sobotę do stolicy Etiopii Addis Abeby z historyczną trzydniową wizytą. Przypieczętowało ono 20-letni okres wojny pomiędzy obydwoma krajami w Rogu Afryki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister informacji Erytrei Yemane Meskel poinformował na Twitterze, iż prezydent Afewerki przybył do Etiopii z liczną delegacją ministrów i wysokich urzędników państwowych.

Cytowany przez Reutera świadek powiedział, że tysiące osób w koszulkach z podobiznami obu liderów zgromadziło się wzdłuż głównej ulicy miasta. Flagi obu krajów powiewały na latarniach ulicznych, a kilka osób wymachiwało olbrzymimi flagami Erytrei.

Zobacz także

9 lipca Isaias i premier Etiopii Abiy Ahmed Ali podpisali "wspólną deklarację pokoju i przyjaźni" kończącą konflikt i uzgodnili przywrócenie stosunków dyplomatycznych. W dokumencie stwierdzono, że "stan wojny między dwoma krajami został zakończony".

Postanowiono, że w obu krajach otwarte zostaną ambasady. Kraje mają także wspólnie rozwijać porty na erytrejskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Wznowiona również będzie łączność lotnicza między państwami.

100 tys. ofiar wojny

Do podpisania porozumienia doszło dzień po historycznym szczycie przywódców w Asmarze, stolicy Erytrei - było to pierwsze od prawie 20 lat spotkanie liderów tych państw.

Zobacz także

Etiopia i Erytrea toczyły działania wojenne w latach 1998-2000. Powodem konfliktu były spory graniczne pomiędzy tymi dwoma krajami, należącymi do najbiedniejszych w Rogu Afryki.

W wojnie zginęło około 100 tys. osób, a w jej rezultacie dokonano niewielkich zmian granicznych. W 2000 roku porozumienie kończące dwuletnią wojnę graniczną. Addis Abeba nie stosowała się jednak do jego postanowień, gdyż nie akceptowała decyzji komisji granicznej, która przyznawała Erytrei sporne terytoria z miejscowością Badme.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD