Zamknij

Konsultacje brytyjskiego rządu z Polakami w Edynburgu. Co będzie po brexicie?

Redakcja
24.11.2017 06:35
Konsultacje brytyjskiego rządu z Polakami w Edynburgu. Co będzie po brexicie?
fot. Pixabay

Spotkaniem przedstawicieli brytyjskiego rządu z liderami polskiej społeczności w szkockim Edynburgu zakończono w czwartek pierwszą serię konsultacji dotyczących  praw Polaków po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Około 40 osób, w tym przedstawiciele polskich organizacji, przedsiębiorstw i mediów polonijnych, spotkało się w centrum sztuki współczesnej Dovecot Studios z przedstawicielami ministerstwa ds. wyjścia z Unii Europejskiej i ministerstwa spraw wewnętrznych.

"W 2017 roku obchodzimy 70. rocznicę Polskiej Ustawy Przesiedleńczej (Polish Resettlement Act), która zaoferowała schronienie i obywatelstwo wszystkim polskim żołnierzom i ich rodzinom (po drugiej wojnie światowej). (...)"Obecny rząd również ma świadomość wartościowego wkładu Polaków w (rozwój - PAP) naszego kraju i dlatego staramy się o szybkie porozumienie dotyczące praw obywateli UE w trakcie negocjacji z Unią Europejską" - tłumaczył w nagranej na wideo wypowiedzi do Polaków brytyjski minister ds. Szkocji David Mundell.

Występując w imieniu rządu w Londynie, Mundell dodał, że "cieszy się, że mogą (...) wysłuchać polskiej społeczności w Szkocji" i zaznaczył, iż "zobowiązują się, że  będą tak otwarci i transparentni w swoich działaniach jak tylko będzie to możliwe".

W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania przedstawiciele rządu w Londynie, w tym ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott, odpowiadali na pytania Polaków, tłumacząc m.in. plany dotyczące nowego systemu rejestracji obywateli i wprowadzenia tzw. "statusu osoby osiedlonej". Jednocześnie prosili o wskazówki dotyczące przygotowania nowych rozwiązań pod kątem potrzeb ponad miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym blisko 100 tys. osób w Szkocji.

Uczestnicy warsztatów pozytywnie ocenili pomysł spotkania, ale podkreślili, że doszło do niego zbyt późno, co wpłynęło na pewną utratę wzajemnego zaufania. Zaznaczyli także, iż zabrakło bardziej szczegółowych propozycji i rozwiązań.

RadioZET.pl/pap/maal

C