Zamknij

Korea Płn. wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny. Jest reakcja Trumpa oraz innych państw azjatyckich

Redakcja
04.07.2017 07:24
Kim Dzong Un
fot. Twitter/

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano pocisk balistyczny nieustalonego rodzaju, który spadł do Morza Japońskiego, prawdopodobnie w strefie ekonomicznej Japonii - poinformowało dowództwo armii Korei Południowej. Japonia złożyła stanowczy protest.

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego, pocisk wystrzelono z poligonu w prowincji Phyongan, położonego w odległości ok. 100 km na północny zachód od stolicy Korei Północnej - Pjongjangu.

Zobacz także

Nie jest jasne, czy było to rutynowe odpalenie pocisku krótkiego zasięgu, czy próba z rakietą balistyczną dalekiego zasięgu. Pjongjang pracuje nad rakietą z głowicą nuklearną zdolną do osiągnięcia terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Reakcje innych państw azjatyckich

Rząd Japonii oświadczył, że po 40 minutach lotu pocisk prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego w Wyłącznej Japońskiej Strefie Ekonomicznej. Nie było informacji, aby ucierpiał jakiś statek albo samolot. Tokio wyraziło stanowczy protest wobec tej próby, która - jak podkreślono - była jaskrawym naruszeniem rezolucji ONZ.

Zobacz także

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, po poinformowaniu go o próbie, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ambasador Chin w ONZ Liu Jieyi ostrzegł w poniedziałek, że dalsza eskalacja napięć wokół Korei Północnej grozi wymknięciem się spod kontroli, co "mogłoby mieć katastrofalne następstwa".

Próba w przeddzień ważnych szczytów międzynarodowych

W ub. tygodniu prezydent USA Donald Trump rozmawiał na temat Korei Północnej z przywódcami Chin i Japonii. Wyrażono wówczas zdecydowany sprzeciw wobec północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i rakietowych, a Trump zapowiadał, że ma "solidny plan działań" wobec Pjongjangu. Prezydent odniósł się również do tego incydentu na swoim profilu na Twitterze:

- Czy ten koleś nie ma nic lepszego do roboty? - pytał retorycznie i bezpośrednio Trump.

Analitycy podkreślają, że Pjongjang dokonał ostatniej próby rakietowej bezpośrednio przed obchodami Święta Niepodległości USA 4 lipca i na krótko przed rozpoczęciem obrad szczytu G20 w Niemczech.

RadioZET.pl/PAP/MP

C