Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Korea Płn. wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny. Jest reakcja Trumpa oraz innych państw azjatyckich

04.07.2017 07:24
xxx wiadomosci

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano pocisk balistyczny nieustalonego rodzaju, który spadł do Morza Japońskiego, prawdopodobnie w strefie ekonomicznej Japonii - poinformowało dowództwo armii Korei Południowej. Japonia złożyła stanowczy protest.

Kim Dzong Un fot. Twitter/

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego, pocisk wystrzelono z poligonu w prowincji Phyongan, położonego w odległości ok. 100 km na północny zachód od stolicy Korei Północnej - Pjongjangu.

Nie jest jasne, czy było to rutynowe odpalenie pocisku krótkiego zasięgu, czy próba z rakietą balistyczną dalekiego zasięgu. Pjongjang pracuje nad rakietą z głowicą nuklearną zdolną do osiągnięcia terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Reakcje innych państw azjatyckich

Rząd Japonii oświadczył, że po 40 minutach lotu pocisk prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego w Wyłącznej Japońskiej Strefie Ekonomicznej. Nie było informacji, aby ucierpiał jakiś statek albo samolot. Tokio wyraziło stanowczy protest wobec tej próby, która - jak podkreślono - była jaskrawym naruszeniem rezolucji ONZ.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, po poinformowaniu go o próbie, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ambasador Chin w ONZ Liu Jieyi ostrzegł w poniedziałek, że dalsza eskalacja napięć wokół Korei Północnej grozi wymknięciem się spod kontroli, co "mogłoby mieć katastrofalne następstwa".

Próba w przeddzień ważnych szczytów międzynarodowych

W ub. tygodniu prezydent USA Donald Trump rozmawiał na temat Korei Północnej z przywódcami Chin i Japonii. Wyrażono wówczas zdecydowany sprzeciw wobec północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i rakietowych, a Trump zapowiadał, że ma "solidny plan działań" wobec Pjongjangu. Prezydent odniósł się również do tego incydentu na swoim profilu na Twitterze:

- Czy ten koleś nie ma nic lepszego do roboty? - pytał retorycznie i bezpośrednio Trump.

Analitycy podkreślają, że Pjongjang dokonał ostatniej próby rakietowej bezpośrednio przed obchodami Święta Niepodległości USA 4 lipca i na krótko przed rozpoczęciem obrad szczytu G20 w Niemczech.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń