Zamknij

Radio Free Asia: Korea Płn. każe strzelać na granicy z Chinami. "Każdy kto..."

02.09.2020 17:31
Korea Północna, Chiny
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Służby graniczne Korei Północnej dostały nakaz strzelania strzelania do każdego, kto zbliży się do granicy koreańsko-chińskiej na odległość mniejszą niż jeden kilometr – ustaliło Radio Free Asia. Czy radykalny środek zapobiegawczy ma związek z epidemią koronawirusa, która dotarła do najbardziej zamkniętego państwa świata?

Korea Północna nakazała wojskowym, celnikom i przebywającej na granicy policji strzelać do każdego, kto znajdzie się w promieniu jednego kilometra (0,6 mili) od granicy chińsko-koreańskiej.

Informację przekazał serwisowi RFA mieszkaniec północnokoreańskiej prowincji North Hamgyong, który z wiadomych przyczyn poprosił o zachowanie anonimowości.

Korea Północna przyzwala na strzelanie na granicy. Do każdego kto się zbliży na kilometr

Przyznał, że dowiedział się o nakazie typowym dla czasu wojny niecały dzień przed wejściem w życie. Przepis ma obowiązywać od czwartku.

Zobacz także

Policja w mieście Hoeryong wydała ostrzeżenie. Mówią, że zabiją każdego w promieniu kilometra od granicy Korei Północnej z Chinami, niezależnie od powodu

- podało źródło azjatyckiej rozgłośni.

Drakoński środek nie bez przypadku dotyczy granicy chińsko-koreańskiej. Radio Free Asia ustaliło, że Korea Płn. chce zapobiec przenoszeniu się koronawirusa przez kontakt z ludźmi z Chin. Mimo obopólnego zawieszenia handlu i zamknięcia samej granicy, ta ostatnia pozostaje nieszczelna, głównie za sprawą przemytników przekupujących celników.

Reżim Kim Dzong Una wysłał na granicę dodatkowe oddziały. To elitarne w kraju siły specjalne, które wesprą pograniczników, ale i skontrolują ich pracę. Wojenny rozkaz ma być egzekwowany na całej liczącej ponad 1400 km granicy z Chinami.

RadioZET.pl/Radio Free Asia