Zamknij

Alarm na półwyspie koreańskim. Reżim Kim Dzong Una dokonał próby jądrowej

Redakcja
03.09.2017 09:42
Alarm na półwyspie koreańskim. Reżim Kim Dzong Una dokonał próby jądrowej
fot. screen/Twitter

"Całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) - ogłosiła w niedzielę państwowa telewizja północnokoreańska.

To "ważny krok" na drodze do ukończenia przez Pjongjang programu mającego na celu wyprodukowanie broni atomowej - dodano.

Telewizja podała ten komunikat kilka godzin po potężnym wstrząsie sejsmicznym na terytorium Korei Płn., co sugeruje, że kraj ten przeprowadził kolejną próbę jądrową.

Wstrząsy sejsmiczne

Wcześniej sztab generalny armii południowokoreańskiej oświadczył, że dwa wstrząsy odnotowane tego dnia na terytorium w Korei Północnej najprawdopodobniej oznaczają, że reżim w Pjongjangu dokonał kolejnej, szóstej próby jądrowej.

Także rząd Japonii potwierdził, że podejrzana aktywność sejsmiczna w Korei Płn. to skutek przeprowadzenia próby z użyciem broni atomowej.

Oba wstrząsy - pierwszy o magnitudzie szacowanej przez różne źródła na 5,6-6,3 oraz drugi o magnitudzie 4,6 - nastąpiły w odstępie kilku minut na zerowej głębokości.

RadioZET.pl/PAP/DG