Korea Północna buduje sztuczne wyspy na Morzu Żółtym

04.05.2017 10:52

Dziennik „South China Morning Post” poinformował o tajemniczych sztucznych wyspach, które na Morzu Żółtym buduje Korea Północna. Ich przeznaczenie nie jest znane, jednak na zdjęciach satelitarnych widać instalacje wojskowe.

Korea Północna buduje sztuczne wyspy na Morzu Żółtym fot. Youtube

Wyspy owiane tajemnicą

Analiza zdjęć satelitarnych z 2012 r. wskazuje, że trzy wyspy były kamieniste, a dwie pokrywał piasek. W grudniu 2016 r. te same wyspy mają już sieć szerokich dróg i chodników. Hongkoński dziennik sugeruje, że mogą mieć wojskowe przeznaczenie: pod instalacje wyrzutni rakiet, broni przeciwlotniczej, pocisków do zwalczania okrętów. Możliwe jest też przeznaczenie wysp pod działalność rolniczą.

Dyrektor waszyngtońskiej firmy wywiadowczej Strategic Sentinel Ryan Barenklau sugeruje jednak zwrócenie uwagi na obecność dróg z szerokimi zakrętami, które mogą świadczyć o przeznaczeniu ich pod mobilne wyrzutnie rakiet. Cytowany przez dziennik Barenklau zwraca też uwagę na pasy jaśniejszego koloru widoczne na szerokich chodnikach na wyspach twierdząc, że mogą być to fragmenty cementu odpornego na ciepło, użytego tam ze względu na odpalanie pocisków. – Są także miejsca do obserwacji, z których przykładowo Kim Dzong Un mógłby śledzić przeprowadzanie próby rakietowej – komentował dyrektor ośrodka.

Próba jądrowa

Korea Północna, mimo zakazu Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji, kontynuuje program jądrowy. Ostatnia próba rakietowa miała miejsce w sobotę 29 kwietnia. Zdaniem południowokoreańskiej armii zakończyła się ona niepowodzeniem.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń