Zamknij

Otto Warmbier był torturowany w Korei Północnej. Rodzice: Wyglądał, jakby mu wyrywano zęby kombinerkami

Redakcja
27.09.2017 19:16
Otto Warmbier był torturowany w Korei Północnej. Rodzice: Wyglądał, jakby mu wyrywano zęby kombinerkami
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump oskarżył we wtorek Pjongjang o "niewyobrażalne torturowanie" amerykańskiego studenta Otto Warmbiera. Mężczyzna, który w Korei Północnej odbywał wyrok, w czerwcu br. wrócił do USA w stanie śpiączki, po czym zmarł. Jego rodzice zdradzają wstrząsające szczegóły powrotu do kraju. 

"Otto był niewyobrażalnie torturowany przez Koreę Północną" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Była to reakcja na wyemitowany przez telewizję Fox News wywiad z rodzicami zmarłego studenta. Powiedzieli, że ich syn był w Korei Północnej "torturowany i umyślnie raniony".

- Podeszliśmy do samolotu, silniki jeszcze pracowały. W połowie schodów usłyszeliśmy nieludzkie, bezwładne odgłosy (...) Otto miał zgoloną głowę, z nosa wystawała mu rurka do karmienia, patrzył pusto w przestrzeń i gwałtownie się szarpał. Był ślepy. Był głuchy. Wyglądał, jakby ktoś mu powyrywał zęby kombinerkami i pozamieniał je miejscami - wyznali rodzice. Mężczyzna miał także dużą bliznę na prawej stopie i wysoką gorączkę.

Zobacz także

"Wspaniały wywiad (...) z rodzicami Otto Warmbiera: 1994-2017" - ocenił w tweecie prezydent.

Agencja AFP podkreśla, że po raz pierwszy któryś z przedstawicieli amerykańskich władz publicznie oświadczył, że student ten był w Korei Północnej torturowany.

Zobacz także

22-letni Warmbier pojechał na wycieczkę do Korei Północnej pod koniec 2015 roku. Został tam aresztowany i skazany na 15 lat w obozie pracy za próbę zabrania propagandowego plakatu, który wisiał w jego hotelu. W czerwcu został on w stanie śpiączki przetransportowany do USA i parę dni po przylocie do kraju zmarł. Władze Korei Północnej zaprzeczyły, jakoby jego stan spowodowany był torturami.

Jego śmierć doprowadziła do jeszcze większego wzrostu napięć na linii Waszyngton-Pjongjang. W związku ze zdarzeniem Departament Stanu zakazał Amerykanom podróży do Korei Północnej; władze mogą unieważnić paszport każdego Amerykanina, który zakaz złamie.

RadioZET.pl/PAP/FoxNews/DG