Zamknij

Korea Północna grozi wojną atomową: Może wybuchnąć w każdej chwili

Redakcja
17.10.2017 11:44
Korea Północna grozi wojną atomową: Może wybuchnąć w każdej chwili
fot. Pixabay

- Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła stan krytyczny. Wojna atomowa może wybuchnąć w każdej chwili - ostrzegł Kim In Ryong, zastępca ambasadora Korei Północnej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Groźby to odpowiedź reżimu na rozpoczęcie manewrów morskich przez armie Korei Południowej i USA. 

Zagłosuj

Czy grozi nam III wojna światowa?

Liczba głosów:

Północnokoreański dyplomata twierdzi, że działania wojsk Stanów Zjednoczonych prowadzą do ekstremalnego i bezpośredniego zagrożenia nuklearnego na świecie. Zapewnił, że jego kraj posiada ogromny arsenał broni jądrowej, mogący zagrozić całemu terytorium USA.

- Dopóki żaden inny kraj nie będzie uczestniczył w amerykańskich działaniach wojennych przeciwko nam, nie mamy zamiaru używać wobec niego broni nuklearnej, ani grozić jej użyciem - zaznaczył Kim In Ryong.

Wielkie manewry

Siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych rozpoczęły w poniedziałek pięciodniowe ćwiczenia na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Bierze w nich udział 40 okrętów, w tym lotniskowiec USS Ronald Reagan, a także myśliwce i śmigłowce.

Zobacz także

Ćwiczenia takie odbywają się regularnie, a reżim w Pjongjangu zawsze przeciwko nim protestuje, twierdząc, że stanowią przygotowania do napaści na Koreę Północną.

Obecnie celem jest - jak powiedział dziennikarzom rzecznik strony południowokoreańskiej Dzang Wuk - przećwiczenie reakcji na ewentualne prowokacje Korei Północnej na morzu, a także poprawa zdolności operacyjnych sił sojuszniczych.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że USA wysłały cztery nowoczesne myśliwce - dwa F-22 i dwa F-35 - na pokazy lotnicze, rozpoczynające się we wtorek w Seulu. Według AP, może to być kolejna demonstracja siły, po ubiegłotygodniowym przylocie do Korei Południowej dwóch amerykańskich bombowców B-1B z bazy na wyspie Guam.

RadioZET.pl/Bloomberg/AP/PAP/DG