Zamknij

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej

Redakcja
06.03.2017 11:55
Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej
fot. Archiwum Radia ZET

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Tak twierdzi sztab generalny południowokoreańskich sił zbrojnych. W poniedziałek rano czasu lokalnego miało dojść do wystrzelenia przez Koreę Płn. niezidentyfikowanego pocisku z poligonu Tongchang-ri w pobliżu granicy z Chinami. 

Wystrzelony obiekt wpadł do morza.

W państwowych środkach masowego przekazu Korei Płn. podawano wówczas, że kraj ten jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Zgodnie z propagandą reżimu, próbna eksplozja głowicy jądrowej była odpowiedzią na wrogie akty Stanów Zjednoczonych.

Zagłosuj

Czy Korea Północna stanowi militarne zagrożenie?

Liczba głosów:

Nie jest wykluczone, że poniedziałkowy test był kolejną próbą wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu – twierdzą eksperci w Seulu.

W lutym br. Korea Płn. wystrzeliła pociski średniego zasięgu typu Musudan (BM25), które pokonały odległość ok. 500 km.

Próba przeprowadzona we wrześniu 2016 r. była piątą i miała jak do wtedy największą siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton. Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Z niepokojem koreańskim próbom przyglądają się w szczególności Amerykanie. Zdementowano jednak, jakoby poniedziałkowa próba rakietowa miała stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślił podpułkownik Martin O'Donnell z Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (USSC), "siły zbrojne USA zachowują czujność w obliczu północnokoreańskich prowokacji i są w pełni zdeterminowane, by ściśle współpracować z Koreą Południową i Japonią dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie".

RadioZET.pl/PAP/KM