Zamknij

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski. To 13 próba rakietowa w tym roku

28.11.2019 17:30

Dwa pociski wystrzelone w czwartek przez Koreę Płn. pokonały dystans około 380 km i osiągnęły w czasie lotu maksymalną wysokość 97 km – przekazało kolegium szefów sztabów Korei Płd., wzywając władze w Pjongjangu do zaprzestania prób uzbrojenia.

Korea Północna
fot. KCNA VIA KNS /AFP/ East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komentatorzy łączą testy uzbrojenia z trwającym impasem w negocjacjach nuklearnych między Koreą Płn. a USA i podkreślają, że najnowsza próba zbiega się w czasie z amerykańskim Świętem Dziękczynienia.

Zobacz także

Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku na zmianę jego stanowiska negocjacyjnego. Eksperci oceniają najnowszy test pocisków jako próbę zwiększenia presji na władze USA, by przestawiły nowe propozycje.

Zobacz także

Pociski wystrzelono około godz. 16.59 czasu miejscowego (godz. 8.59 rano w Polsce) w kierunku Morza Japońskiego – poinformowało kolegium. Była to już 13. próba pocisków przeprowadzona przez Koreę Płn. w tym roku.

Zobacz także

Oba pociski odpalono w odstępie 30 sekund; oba przeleciały około 380 km i osiągnęły maksymalną wysokość 97 km – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na komunikat szefów sztabów.

Kolegium wyraziło „silne ubolewanie” z powodu wystrzelenia pocisków i oceniło, że próby uzbrojenia nie pomagają łagodzić napięć na Półwyspie Koreańskim. Wezwało Pjongjang, aby „natychmiast zaprzestał takich posunięć”.

Zobacz także

Nie jest jasne, czy przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un osobiście nadzorował próbę. Według Yonhapu pociski wystrzelono prawdopodobnie z nowego systemu wyrzutni rakietowych Korei Płn.; byłaby to czwarta próba tego systemu.

RadioZET.pl/ PAP