Zamknij

Korea Północna wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk". To trzeci w tym miesiącu test broni

28.09.2021 09:32
Rakieta, Korea Północna
fot. JUNG YEON-JE/AFP/East News

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano czasu lokalnego "niezidentyfikowany pocisk" w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała armia Korei Południowej. Według japońskiej agencji Kyodo była to pojedyncza rakieta balistyczna.

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakietowy, który zbiegł się z przemówieniem ambasadora Korei Płn. przy ONZ Kim Songa na forum Zgromadzenia Ogólnego, w którym powiedział, że "jego kraj ma uzasadnione prawo do testowania broni i wzmacniania (swoich) zdolności obronnych".

– Nikt nie może odmówić Korei Północnej uprawnionego prawa do samoobrony w celu rozwijania, testowania, produkcji i posiadania systemów uzbrojenia – mówił Kim Song, wzywając jednocześnie Stany Zjednoczone do zaprzestania "wrogiej polityki".

Korea Północna wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk"

Japońskie źródła podają, że rakieta nie dosięgnęła wód japońskiej strefy ekonomicznej i spadła u wschodnich wybrzeży Korei Płn. To trzeci w tym miesiącu test broni balistycznej, przeprowadzony przez północnokoreański reżim. 11 i 12 września Pjongjang testował pociski manewrujące dalekiego zasięgu, które przeleciały 1500 km.

Trzy dni później Korea Północna przeprowadziła test dwóch pocisków krótkiego zasięgu, które wystrzelone zostały z platformy kolejowej i po przebyciu 800 km wpadły do wód japońskiej strefy ekonomicznej.

Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej". Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna.

RadioZET.pl/PAP