Zamknij

Największy sekret Kim Dzong Una. Wyjątkowe ZDJĘCIA z poligonu jądrowego

Redakcja
26.05.2018 12:38
Korea Północna
fot. PAP/EPA

Władze Korei Północnej zamknęły w czwartek w obecności zagranicznych dziennikarzy poligon nuklearny Punggje-ri. Wysadzono w powietrze trzy tunele używane podczas prób nuklearnych oraz wieże obserwacyjne - podała agencja AP, której dziennikarze byli na miejscu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na poligonie położonym na północnym-wschodzie kraju Korea Północna przeprowadziła wszystkie ze swoich sześciu dotychczasowych prób nuklearnych. Pierwsza z nich miała miejsce w 2006 roku. Ostatnia i zarazem najpotężniejsza we wrześniu 2017 roku.

Około godz. 11 czasu miejscowego w czwartek zagraniczni dziennikarze usłyszeli pierwszy wybuch na poligonie. Według północnokoreańskich władz zapadł się północny tunel, którego używano w pięciu próbach jądrowych w latach 2009-2017. Dwie pozostałe eksplozje miały miejsce około godz. 1420 i ok. godz. 16. Jak przekazali północnokoreańscy urzędnicy, zniszczono w nich zachodni oraz południowy tunel.

Zamknięcie poligonu mogli obserwować dziennikarze m.in. z Chin, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej. Na miejscu przebywali przez dziewięć godzin.

ZOBACZ zdjęcia z poligonu wojskowego Kim Dzong Una: 

Władze w Pjongjangu mają nadzieje, że relacje zagranicznych telewizji z zamknięcia poligonu, w tym z eksplozji zawalających wejścia do tunelów, będą emitowane na całym świecie - wskazuje Associated Press. Na wydarzenie nie zaproszono jednak międzynarodowych inspektorów.

Zobacz także

Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn., Kim Dzong Una, poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jako powód podał „gniew” i „wrogość” ze strony Pjongjangu.

RadioZET.pl/PAP/DG