Zamknij

Dzu Kiu Czang nie żyje. Był jednym z czołowych polityków Korei Północnej

Redakcja
04.09.2018 07:06
Dzu Kiu Czang nie żyje. Był jednym z czołowych polityków Korei Północnej
fot. Pixabay

W wieku 89 lat zmarł jeden z najważniejszych polityków Korei Północnej Dzu Kiu Czang – poinformowała AFP, powołując się na północnokoreańską agencję KCNA. Dzu był jednym z głównych koordynatorów prowadzonego przez ten kraj programu rozwoju technologii nuklearnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Naukowiec i profesor, który w znaczący sposób przyczynił się do wzmocnienia zdolności obronnych naszego kraju” – tak napisała KCNA o śmierci Dzu Kiu Czanga, który zmarł na pancytopenię, czyli chorobę krwi.

Według AFP Dzu kierował północnokoreańskim ministerstwem obrony i nadzorował rozwój broni jądrowej Korei Północnej oraz program budowy pocisków balistycznych. W 2009 roku kierował wystrzeleniem rakiety nośnej Unha 2, a także odegrał kluczową rolę w rozwoju dwóch rakiet Unha 3, wystrzelonych w 2012 roku i wycofanych w 2015 roku. Rakiety te, zbudowane na bazie pocisków balistycznych, miały służyć do wyniesienia na orbitę ziemską północnokoreańskich satelitów.

Zobacz także

W 2013 roku został przez Stany Zjednoczone objęty indywidualnymi sankcjami za udział w rozwoju północnokoreańskiego programu nuklearnego. 

RadioZET.pl/PAP/DG