Zamknij

Media: Katastrofa w ośrodku nuklearnym w Korei Północnej. Wiele ofiar śmiertelnych

Redakcja
31.10.2017 12:39
Media: Katastrofa w ośrodku nuklearnym w Korei Północnej. Wiele ofiar śmiertelnych
fot. Google Maps

Zawalił się tunel w ośrodku nuklearnym w Korei Północnej - donosi Reuters powołując się na japońską stację telewizyjną. Ze wstępnych informacji wynika, że zginęło około 200 osób. 

Do tragedii doszło podczas przeprowadzania kolejnej - szóstej już - próby nuklearnej w ośrodku Punggye-ri w Korei Północnej. Agencja Reutera powołuje się na wtorkowe doniesienia japońskiej stacji telewizyjnej TV Asahi. Ta z kolei mówi o "anonimowym źródle".  

Na razie jest to informacja niepotwierdzona. 

W wyniku zawalenia się tunelu w ośrodku nuklearnym Punggye-ri śmierć miało ponieść aż 200 osób. Początkowo stu pracowników miało być uwięzionych pod ziemią. Kolejne sto osób zostało wysłanych do pomocy kolegom w akcji ratunkowej. Oni mieli zginąć przez drugie zawalenie się konstrukcji. 

Nie jest znana dokładna data katastrofy. Mówi się, że doszło do niej po największej próbie nuklearnej przeprowadzonej przez Koreę Północną we wrześniu. 

Zdaniem ekspertów cytowanych przez Reutersa seria wstrząsów i osuwisk w pobliżu ośrodka badań jądrowych prawdopodobnie oznacza, że próba nuklearna z 3 września spowodowała destabilizację obszaru w rejonie Punggye-ri i to miejsce nie będzie przez jakiś czas wykorzystywane do dalszych testów. 

Jeszcze przed tymi doniesieniami eksperci z biura meteorologicznego w Korei Południowej ostrzegali, że kolejne testy w Punggye-ri mogłyby doprowadzić do zawalenia się góry i uwolnienia szkodliwego promieniowania do środowiska naturalnego. 

RadioZET.pl/Reuters, The Telegraph/KM