Zamknij

Mocny cios Chin w gospodarkę Korei Północnej. Tak źle nie było od 2014 roku

Redakcja
23.02.2018 21:05
Mocny cios Chin w gospodarkę Korei Północnej. Tak źle nie było od 2014 roku
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nagłe ochłodzenie w stosunkach pomiędzy Koreą Północną a Chinami. Wymiana handlowa pomiędzy tymi krajami spadła do poziomu najniższego od 2014 roku.

Nieoficjalnie mówi się, że Chiny wspierają nałożone na reżim sankcje w związku z rozwojem przez nich broni atomowej. Według najnowszych danych chińskiego urzędu celnego, całkowita wartość wymiany handlowej pomiędzy tymi krajami spadła o 52 proc. w skali roku i aż o 31 proc. w stosunku z grudnie 2017 r.

Problemy Kima narastają z każdym miesiącem

Do Korei Północnej w ubiegłym roku z Chin dostały się towary o łącznej wartości 168,9 mld dolarów. To duży spadek, bowiem w grudniu ich wartość oscylowała wokół 258 mld dolarów. Wymiana handlowa zmniejszyła się również w druga stronę. Coraz mniej północnokoreańskich towarów przedostaje się do Chin.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Redukcja paliw

Problemem dla komunistycznego reżimu jest również redukcja paliw, jakimi zasilana jest Korea Płn. W poprzednich latach Chińczycy sprzedawali go więcej, niż obecnie. Jak podaje Gazeta.pl, informacje o wymianie handlowej pomiędzy Chinami i Koreą Północną pojawiły się tuż przed planowanym przez administrację Białego Domu ogłoszeniem kolejnego pakietu sankcji przeciw Korei Północnej.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/strz