Zamknij

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu

24.03.2021 07:19
Kim Dzong Un
fot. AFP PHOTO/KCNA VIA KNS

Korea Północna wystrzeliła w weekend dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA. Informację tę potwierdził komitet szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej. 

Korea Północna dokonała prób z rakietami krótkiego zasięgu. Według komitetu szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej wystrzelono dwa pociski. Wcześniej o północnokoreańskich testach informował dziennik "Washington Post", powołując się na amerykańskie służby wywiadowcze. Dziennik zwrócił uwagę, że Pjongjang - wbrew dotychczasowej praktyce - nie poinformował o testach.

Reuters zwraca uwagę, że rakiety odpalono wkrótce po ogłoszeniu, że reżim północnokoreański nie podejmie rozmów z władzami Stanów Zjednoczonych, mimo sygnałów, iż administracja prezydenta Joe Bidena chce nawiązać kontakt.

Korea Północna wykluczyła dialog z USA

W czwartek pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej Cze Son Hui poinformowała, że Pjongjang wyklucza możliwość podjęcia dialogu z Waszyngtonem, jeśli USA nie zmienią wrogiej polityki wobec KRLD.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w ubiegłym tygodniu, że likwidacja arsenału jądrowego Korei Północnej pozostaje priorytetem dla USA i aby osiągnąć ten cel, Waszyngton jest gotów stosować zarówno zabiegi dyplomatyczne, jak i wywierać presję na Pjongjang.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Północną znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku. 

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna. W przyszłym tygodniu w Waszyngtonie ma odbyć się narada doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana ze swoimi odpowiednikami z Japonii i Korei Południowej.

RadioZET.pl/PAP

C