Zamknij

Ogromna skala molestowania w Korei Północnej. "Każdej nocy któraś z kobiet była gwałcona"

Redakcja
01.11.2018 16:25
Korea Północna. Raport HRW na temat gwałtów i molestowania kobiet
fot. Human Rights Watch

Gwałty, prostytuowanie się w formie łapówki oraz brak jakiejkolwiek pomocy dla ofiar molestowania - tak wygląda codzienność wielu mieszkanek Korei Północnej. Według organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch w procederze znęcania się na kobietami często biorą udział funkcjonariusze służb oraz urzędnicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Human Rights Watch opublikowała raport z relacjami 54 Koreanek, które zdołały uciec z kraju rządzonego przez reżim Kim Dzong Una. Dokument przedstawia przerażający obraz systemowego znęcania się nad kobietami. 

Szczególnym torturom poddawane są Koreanki, które zdecydują się na ucieczkę przez granicę z komunistycznymi Chinami, skąd miejscowe władze deportują imigrantów z powrotem do Korei Północnej. Trafiają oni do specjalnych obozów odosobnienia, w których strażnicy regularnie wykorzystują seksualnie osadzone.

Zobacz także

"Każdej nocy któraś z kobiet była zmuszana do wyjścia razem ze strażnikiem i gwałcona" - relacjonowała Yoon Mi Hwa, która była przetrzymywana w ośrodku przygranicznym. Dodała, że za każdym razem "siedziała cicho mając nadzieję, że nie padnie kolej na nią".

Koreanki z Północy padają również ofiarami molestowania przez urzędników, którzy traktują usługi seksualne jak łapówkę, na przykład podczas przemytu towarów zakazanych w kraju Kima.

Sprawcami gwałtów mają być zarówno pracownicy państwowych przedsiębiorstw, jak i policjanci patrolujący place targowe. Jedna z ich ofiar opisywała, że była traktowana jak "zabawka erotyczna na usługach mężczyzn".

Zobacz także

Co gorsza - jak podkreślono w raporcie HRW - ofiary gwałtów w Korei Północnej skazane są na ostracyzm społeczny. Za ujawnienie przypadków molestowania kobiety były wydalane z uniwersytetów oraz bite przez mężów, ponieważ w ich opinii przyniosły wstyd całej rodzinie.

- Przemoc seksualna w Korei Północnej jest jawną i szeroko tolerowaną tajemnicą - alarmowała Kenneth Roth, dyrektor wykonawczy HRW. 

Korea Północna od lat oskarżana jest o nagminne łamanie podstawowych praw człowieka. Według międzynarodowych organizacji nie uległo to zmianie po odwilży w stosunkach z Południem oraz rozmowami z władzami Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD