Zamknij

Reżim Kima testował nową broń. Koniec odwilży w relacjach z Zachodem?

Redakcja
16.11.2018 09:13
Korea Północna. Reżim Kima testował nowy rodzaj broni
fot. KCNA VIA KNS/AFP/East News

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obserwował test i dokonał inspekcji poligonu dla niedawno opracowanej najnowocześniejszej „nowej broni”. Według informacji południowokoreańskich mediów chodzi o broń strategiczną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Według KCNA test odbył się w Akademii Nauk Obrony Narodowej i był pomyślny. Kim Dzong Un miał „nie ukrywać radości” z przebiegu testu.

– Dzisiejszy rezultat jest kolejną demonstracją naszych szybko rozwijających się zdolności obronnych całego regionu i przełomem we wzmacnianiu naszych zdolności bojowych – powiedział Kim w relacji KCNA.

Zobacz także

Dodał, że nowym systemem broni był szczególnie zainteresowany jego ojciec Kim Dzong Il i osobiście nadzorował prace rozwojowe.

Nie podano bliższych informacji o nowej broni. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że była to broń strategiczna, natomiast KCNA określiła ją jako taktyczną.

Zdaniem amerykańskiej agencji Associated Press nie wydaje się, aby była to próba z bronią nuklearną lub pociskiem rakietowym. AP podkreśla jednak, że jakakolwiek wzmianka o próbach z bronią może wpłynąć na znajdujące się w impasie rokowania między Pjongjangiem i Waszyngtonem na temat pozbycie się przez Północ arsenału nuklearnego.

Zobacz także

Rokowania te wznowiono po czerwcowym spotkaniu na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Jednak wkrótce utknęły one w martwym punkcie wskutek twardego stanowiska obu stron.

Amerykanie domagali się bardziej zdecydowanych działań Pjongjangu w dziedzinie rozbrojenia nuklearnego, natomiast strona koreańska domagała się, aby Waszyngton najpierw przyjął deklarację pokojową formalnie kończącą wojnę koreańską z lat 50. XX wieku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD