Zamknij

USA przygotowane do uderzenia w Koreę Północną

Redakcja
26.09.2017 21:02
USA przygotowane do uderzenia w Koreę Północną
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone są "totalnie przygotowane" na zastosowanie opcji militarnej wobec Korei Północnej, co "będzie dewastujące dla Pjongjangu".

Zagłosuj

Czy USA zdecyduje się na opcję militarną w Korei Północnej?

Liczba głosów:

Sytuacja robi się napięta. Będzie wojna? Wypowiedz się w serwisie MAM ZDANIE.

Trump dodał jednak, że rozwiązanie militarne nie jest "pierwszą opcją", po jaką sięga Waszyngton. - Zobaczymy, co się wydarzy - powiedział.

- Jesteśmy totalnie przygotowani na drugą opcję, która nie jest preferowana (...). Ale jeśli wybierzemy tę opcję, to będzie ona dewastująca - mogę was zapewnić - dewastująca dla Korei Północnej. To się nazywa opcja militarna. Jeśli będziemy musieli, to wybierzemy ją - wyjaśnił prezydent.

W poniedziałek Pentagon zabrał głos ws. napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a północnokoreańskim reżimem. - Jeżeli Korea Płn. będzie kontynuowała prowokacje, to Pentagon przedstawi prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi metody "poradzenia sobie" z tym reżimem - mówił rzecznik resortu Robert Manning, reagując na wystąpienie szefa MSZ Korei Płn.

Zobacz także

Północnokoreański szef dyplomacji Ri Jong Ho oświadczył, że Trump wypowiedział wojnę Korei Płn. i że Pjongjang zastrzega sobie prawo do reakcji, a jako przykład możliwej odpowiedzi podał zestrzelenie amerykańskich bombowców strategicznych, nawet w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

RadioZET.pl/PAP/DG