Zamknij

Korea Południowa: największa w kraju ubojnia psów zlikwidowana

Redakcja
22.11.2018 11:51
Korea Południowa: największa w kraju ubojnia psów zlikwidowana
fot. Shutterstock

Największa ubojnia psów w Korei Południowej zamknięta. Urzędnicy wzięli się za jej likwidację po licznych naciskach działaczy na rzecz praw zwierząt. Od lat nalegają oni, by skończyć ze zwyczajem jedzenia psiego mięsa w Azji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Demontaż największego w Korei Południowej kompleksu rzeźni Taepyeong-dong na południe od Seulu rozpoczął się w czwartek. Kompleks liczył co najmniej sześć psich rzeźni, które naraz mogły pomieścić nawet kilkaset zwierząt i były głównym dostawcą psiego mięsa dla restauracji w całym kraju.

Z właścicielami ubojni od lat toczyły się sądowe batalie. Działali m.in. bez odpowiednich zezwoleń. Ostatecznie sąd orzekł, że lokalne władze mogą zamknąć biznes. Kompleks ma zostać zlikwidowany w ciągu dwóch dni i przekształcony w publiczny park.

Właściciele ubojni są też oskarżani przez instytucje broniące praw zwierząt o okrutne traktowanie psów. Mieli razić je prądem i zabijać na oczach pozostałych zwierząt zamkniętych w klatkach. Aktywiści znaleźli w kompleksie paralizatory i stos martwych czworonogów porzuconych na podłodze.

Psie mięso jako przysmak

W Korei Południowej każdego roku zjada się około miliona psów. Psie mięso traktowane jest jako przysmak. Ma być bardzo kruche i dodawać energii. Tradycja ta jednak traci na popularności.

Zobacz także

Choć nadal około 70% Koreańczyków je mięso psów, to już około 40% uważa, że praktyka ta powinna zostać zakazana, a około 65%, że zwierzęta te powinny być ubijane w bardziej humanitarnych warunkach. Psy coraz częściej traktowane są też jako typowi domowi pupile. Przeciwni ich jedzeniu są w szczególności młodzi Koreańczycy.

EN_01328032_2995
fot. AFP/East News

Dla obrońców praw zwierząt zamknięcie kompleksu ubojni pod Seulem to „historyczna chwila”. Ich zdaniem może to przyczynić się do zamknięcia kolejnych rzeźni w kraju i tym samym przyspieszyć całkowite wycofanie się z uboju psów w Korei Południowej.

RadioZET.pl./AFP/JŚ