Zamknij

Spadki zachorowań w Chinach, kolejne ofiary w Europie. Bilans koronawirusa

02.03.2020 08:29
Koronawirus, szpital w Wuhan
fot. PAP/EPA/YUAN ZHENG, szpital w Wuhan

Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła w Chinach ponad 80 tysięcy chorych – przekazała tamtejsza państwowa komisja zdrowia. Nas bardziej niepokoją wzrastające bilanse zachorowań i zgonów w Europie. We Włoszech, jednym z ognisk wirusa, zmarły już 24 osoby.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo na świecie i Europie. W Polsce nie został jeszcze oficjalnie zdiagnozowany, ale minister zdrowia i szef służb sanitarnych ostrzegają – prędzej czy później wirus z Wuhan dotrze nad Wisłę.

Zobacz także

Władze Chin podały, że spadł odsetek zachorowań na wirusa. Tamtejsze służby sanitarne ustaliły, że w niedzielę koronawirusa zdiagnozowano 202 nowym pacjentom. To najniższa liczba zakażonych od końca stycznia jeśli chodzi o dobowe statystyki. Tego dnia zmarło z kolei 42 osoby - wszystkie w prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się epidemia.

Koronawirus wyniszcza i zabija mieszkańców całego regionu Azji - w Korei, według tamtejszych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC), w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 20 do 22. Większość zakażeń dotyczy rejonu miasta Daegu. Łącznie wirusem zakaziło się ponad 4,2 tys. mieszkańców Korei Południowej.

Zobacz także

Ogniskiem koronawirusa w Europie są z kolei północne Włochy. Wirus z Wuhan zabił już 41 osób w tym kraju – informował dziennik „Corriere della Sera". Liczba zakażonych skoczyła we Włoszech do 1700. Wczorajszym dekretem władz kraj został podzielony na trzy części.

Druga ofiara koronawirusa w USA

Wirus z Chin sieje też zamęt i niepewności za oceanem. Służby medyczne USA poinformowały dziś o poranku o śmierci drugiego z Amerykanów zakażonych koronawirusem.

Ofiarą był 70-letni mężczyzna, mieszkaniec miasta Seattle na północnym-zachodzie kraju. Naukowcy stwierdzili wręcz, że choroba mogła rozprzestrzeniać się w Waszyngtonie od kilku tygodni, ale nie została wykryta w stanie Waszyngton. Zakażonych jest w tym regionie 13 osób.

Pierwszą z ofiar w USA był mężczyzna po 50-tce. Obaj zmarli w szpitalu w Kirklan, na wschód od Seattle.

RadioZET.pl/PAP