Zamknij

Chińczycy ruszają z testami szczepionki przeciwko koronawirusowi

17.03.2020 16:39
Koronawirus Szczepionka
fot. Pixabay.com

Władze Chin zezwalają naukowcom na rozpoczęcie pierwszych testów eksperymentalnej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi – przekazał partyjny dziennik „Renmin Ribao”. Wskutek pandemii zmarło już ponad 7 tysięcy osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus SARS CoV-2 sieje globalne spustoszenie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach i to ten kraj ma największe doświadczenie w walce z epidemią COVID19, wywoływaną przez nowy wirus. W Państwie Środka z dnia na dzień epidemia gaśnie, władze odnotowują spadki zakażonych i zmarłych.

Zobacz także

Partyjny dziennik ChRL przekazał dziś, że władze dały zielone światło naukowcom, którzy chcą rozpocząć pierwsze testy szczepionek na nowego koronawirusa. Wyzwania podejmą się badacze z chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych, związanej z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą Chin.

Czytamy, że otrzymali oni zezwolenie na rozpoczęcie pierwszego etapu prób klinicznych potencjalnej szczepionki, jeszcze w tym tygodniu. Pierwsza faza testów ma dać odpowiedź, czy eksperymentalna szczepionka będzie bezpieczna dla ludzi. Badanie potrwa do końca roku, przewidziano nabór 108 zdrowych ochotników.

Zobacz także

Testy potencjalnej szczepionki rozpoczęli już Amerykanie. Rozwiązanie opracowuje Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych oraz firma Moderna.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w pełni przetestowana i zaaprobowana do użycia szczepionka nie pojawi się wcześniej niż przed połową 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP