Zamknij

Koronawirus Delta zakaża w ciągu kilku sekund. Epidemiolog alarmuje

21.06.2021 15:48
Koronawirus
fot. Florian Gaertner/photothek.net via www.imago-images.de/Imago Sto

Wariant Delta to "największe zagrożenie pandemii Covid-19 2021 roku" - ostrzega epidemiolog uniwersytetu Harwarda Eric Feigl-Ding. Żeby zakazić się indyjską mutacją, wystarczy przebywać "nie dłużej niż kilka sekund" w bliskiej odległości od osoby chorej. 

Delta, czyli wykryty po raz pierwszy w Indiach nowy wariant koronawirusa, staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała kilka dni temu główna specjalistka naukowa WHO Soumya Swaminathan. Nowe informacje ws. indyjskiej mutacji przekazał Eric Feigl-Ding z uniwersytetu Harwarda.

Ekspert swoim postem na Twitterze skomentował doniesienia z Australii. Mówią one o transmisji nowego wariantu Delta także w "przelocie" tj. o zakażeniach podczas przechodzenia obok osoby zainfekowanej.

W Australii w poniedziałek zanotowano cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co stanowi niewiele w porównaniu ze światowymi notowaniami, niemniej ekspertów zaniepokoił sposób transmisji Covid-19 - donoszą lokalne media.

Koronawirus Delta zakaża w ciągu kilku sekund

W Sydney dwa momenty zakażenia udało się uchwycić na kamerach miejskiego monitoringu. W jednym przypadku 50-letni mężczyzna zakaził się wariantem Delta, przechodząc obok osoby zainfekowanej. Wcześniej ta sama osoba, siedząc w kawiarni zainfekowała około 70-letnią kobietę. Również ta sama osoba, przebywając w centrum handlowym, zainfekowała kolejne cztery osoby.

W każdym z opisanych przypadków kontakt między nosicielem wirusa a osobami zainfekowanymi był przelotny. Minister Zdrowia stanu Nowa Południowa Walia (NSW) Brad Hazzard wskazał, że w tych przypadkach osoby były od siebie oddalone o około pół metra. 

RadioZET.pl/PAP