Zamknij

Bilans koronawirusa. Kolejne zgony w USA i Korei, co z zakażeniami w Polsce?

07.03.2020 10:35
Koronawirus
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Rośnie bilans ofiar i zakażeń nowym koronawirusem. W Chinach kontynentalnych w ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 28 osób, a w Stanach Zjednoczonych jest 15 ofiar – wczoraj umarły dwie osoby na Florydzie. Stan kolejnych zakażonych wirusem w Polsce pozostaje stabilny – przekazał dziś w Radiu ZET minister zdrowia Łukasz Szumowski. I zapewnił, że nie zabraknie zapasów maseczek i kombinezonów w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie leczy się pacjent „zero”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Bilans koronawirusa w Polsce i na świecie. W Chinach, skąd rozprzestrzenił się na świat wirus SARS CoV 2, zmarło w ciągu ostatniej doby 28 osób (od początku 3070). Wszystkie w prowincji Hubei, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia. Ponad 174 nowych zakażeń odnotowano w Korei Południowej, a łączna liczba potwierdzonych zakażeń skoczyła do 6767. Zmarło 44 Koreańczyków z południa.

Zobacz także

Epidemia doprowadziła nawet do pierwszego zakażenia w Watykanie i zamknięcia tamtejszego archiwum, w którym w poniedziałek udostępniono po raz pierwszy w historii dokumenty na temat pontyfikatu Piusa XII – przekazały włoskie media. Pomieszczenia zostaną poddane specjalnej dezynfekcji.

Polska: Zagrożone osoby, które jechały z pacjentem zero

Wczoraj minister Szumowski przekazał, że koronawirusem zakaziło się kolejnych czterech Polaków. Jedną z nich jest pasażer autobusu, którym z Niemiec wracał do Polski tzw. pacjent zero (pierwszy z zakażeniem). Obecnie przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Na ten moment zakażonych wirusem SARS CoV 2 jest 5 Polaków.

Jeśli czterdzieści kilka osób jechało i jedna faktycznie się zaraziła - pewnie będziemy mieli jeszcze jakiś jeden czy dwa przypadki - to pokazuje skalę, na ile ten wirus zaraża. Jeśli przez parę godzin zaraził jedną czy dwie, czy trzy osoby w autobusie, to nie jest tak jak grypa, czy nie daj Bóg, ospa

- uspakajał dziś minister Szumowski.

Jak dodał, bliscy czterech kolejnych zakażonych osób dostali poddani kwarantannie domowej. "Każdy bliski kontakt jest w kwarantannie domowej" - zaznaczył.

Zobacz także

Szumowski zapewnił też, że nie ma niebezpieczeństwa braku zaopatrzenia szpitali w maseczki, fartuchu i kombinezony ochronne. Dziś "Wyborcza" alarmowała, że pielęgniarki w Zielonej Górze grożą odejściem od łóżek.

Wczoraj dotarły kolejne zapasy z Agencji Rezerw Materiałowych do zielonogórskiego szpitala

- powiedział w Radiu ZET.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

RadioZET.pl/PAP/GRZ/who.int/