Zamknij

Koronawirus: Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln

02.11.2020 03:09

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała agencja Reutera. Na kontynencie zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji odnotowano 22 proc. z 46,3 mln wszystkich infekcji na świecie.

Europarlament
fot. GERARD/REPORTER

W Europie na Covid-19 zmarło ponad 269 tys. chorych - 23 proc. z blisko 1,2 mln ofiar pandemii na całym świecie - wylicza agencja. W ciągu ostatniego tygodnia w Europie wykryto 1,6 mln z 3,3 mln potwierdzonych na całym świecie nowych infekcji. Najwięcej zakażeń wykryto w regionie Europy Wschodniej - blisko jedną trzecią wszystkich na kontynencie. Na Covid-19 najwięcej osób zmarło w Europie Południowej - 32 proc. wszystkich ofiar epidemii na kontynencie.

Bilans ofiar śmiertelnych pandemii w Europie jest najwyższy w Wielkiej Brytanii - ponad 46,5 tys. zgonów, następnie we Włoszech - ponad 38,6 tys., Francji - 36,7 tys., Hiszpanii - 35,8 tys. i Rosji - 28,2 tys.

Jesienna fala zakażeń

Rządy w całej Europie są krytykowane za nieprzygotowanie krajów na jesienną falę pandemii i niewykorzystanie czasu między wiosennym a jesiennym szczytem zachorowań do wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i przygotowania miejsc w szpitalach - relacjonuje agencja. Z powodu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń rządy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii ogłosiły ograniczenia niemal tak ścisłe jak podczas pierwszej fali pandemii, nowe restrykcje wprowadziły także władze Portugalii, Hiszpanii i Włoch - uzupełnia Reuters

RadioZET.pl/PAP