Zamknij

Białoruś: Łukaszenka się "długo zastanawiał", ale defilady 9 maja nie odwoła

04.05.2020 13:22
Aleksandr Łukaszenka
fot. Viktor Tolochko/SPUTNIK Russia/East News

Mimo epidemii na Białorusi odbędzie się defilada wojskowa z okazji 75. rocznicy zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w niedzielę, że władze kraju "nie mogą jej odwołać". "To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa" - dodał.

Alaksandr Łukaszenka nie odwoła zaplanowanej na 9 maja defilady wojskowej. "Nie możemy odwołać defilady. Po prostu nie możemy. Długo się nad tym zastanawiałem” – oświadczył Łukaszenka podczas narady, poświęconej organizacji obchodów 9 maja oraz sytuacji epidemicznej w kraju.

Prezydent Białorusi dodał, że nie chce, by władze kraju zostały posądzone o to, że zrezygnowały z defilady, ponieważ „się wystraszyły”.

Zobacz także

To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa. Ci ludzie (w czasie wojny- PAP) umierali, być może także od wirusów, i z powodu innych chorób. Umierali za nas, jak patetycznie by to brzmiało

- tłumaczył.

Zobacz także

Białoruś nie zrezygnuje z defilady zaplanowanej na 9 maja

Alaksandr Łukaszenka podkreślił, że przeprowadzenia defilady chcą „tysiące ludzi”. Dodał jednak, że rozumie strach niektórych osób i że „nikogo nie należy ciągnąć na to wydarzenie”.

Nie chcą ludzie, boją się, martwią się o zdrowie, zrozumiemy to

– mówił.

Na Białorusi pojawiły się apele, m.in. petycja w internecie, o odwołanie parady ze względu na epidemię koronawirusa. Na Białorusi zachorowało już ponad 16,7 tys. osób, zmarło – według danych oficjalnych – 99 osób.

Zobacz także

Warto dodać, że z powodu epidemii koronawirusa Paradę Zwycięstwa w Rosji przeniesiono na późniejszy termin. Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o tym już 16 kwietnia.

Do święta pozostało mniej niż miesiąc. Data 9 maja jest święta, tak samo jak życie każdego człowieka. Ryzyko jest zbyt duże. To nie daje mi prawa do rozpoczęcia przygotowań

- powiedział Putin podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa kraju. Jego wystąpienie transmitowała telewizja Rossija 24.

W Rosji i na Białorusi 9 maja jest obchodzony jako data zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Tak określany jest etap II wojny światowej w latach 1941-1945 (od ataku Niemiec hitlerowskich na ZSRR).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP