Zamknij

Koronawirus na świecie. Nowe przypadki w Afryce, Wlk. Brytania przekłada wybory

13.03.2020 18:33
Koronawirus
fot. PAP/EPA

Pierwsze przypadki zanotowane w kolejnych trzech państwach afrykańskich, 36 zgonów w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii oraz przełożone na przyszły rok wybory samorządowe w Wielkiej Brytania - tak przedstawia się najnowszy międzynarodowy bilans szalejącego na całym świecie koronawirusa. 

Koronawirus zabił dotychczas ponad 4,4 tys. osób na świecie, w zdecydowanej większości w Chinach kontynentalnych, i rozprzestrzenił się na ponad 110 krajów. W Europie największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech.

Pierwsze przypadki koronawirusa w trzech kolejnych krajach Afryki

Władze Sudanu, Etiopii i Kenii poinformowały w piątek, że w ich krajach zdiagnozowano pierwsze przypadki koronawirusa. Mężczyzna, u którego potwierdzono zakażenie w Sudanie, zmarł w czwartek. W Addis Abebie zachorował obywatel Japonii, a w Nairobi kobieta, która wróciła z USA.

Resort zdrowia Sudanu oświadczył, że mężczyzna, który zmarł dzień wcześniej miał około 50 lat, a przed przyjazdem do Chartumu, stolicy państwa, przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Minister zdrowia Kenii Mutahi Kagwe powiedział, że pierwszym zakażonym w tym kraju jest 27-letni Kenijczyk, który przyleciał z Londynu.

Zobacz także

Władze w Nairobi, stolicy Kenii, zakazały urządzania dużych wydarzeń publicznych. Pierwsza osoba zainfekowana Covid-19 w Etiopii to 48-letni Japończyk. W sumie przypadki koronawirusa odnotowano już w 11 krajach Afryki.

Już 514 ofiar śmiertelnych w Iranie

Według irańskich władz do 514 wzrosła w piątek w tym kraju liczba zgonów w związku z koronawirusem i potwierdzono 11 364 zakażeń. Siły bezpieczeństwa opróżni± ulice miast w ciągu 24 godzin w ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa - podała państwowa agencja IRNA.

Zobacz także

Nowy bilans epidemii podał rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur, który przemawiał na transmitowanej na żywo konferencji telewizyjnej. Dzień wcześniej irański resort zdrowia informował o około 10 tys. potwierdzonych przypadkach i 429 zgonach.

Hiszpania. 36 zgonów w ciągu ostatniej doby

Liczba zgonów w związku z koronawirusem wzrosła w Hiszpanii pomiędzy czwartkowym a piątkowym popołudniem o 36. Łącznie w kraju odnotowano dotąd 120 ofiar śmiertelnych - poinformował w piątek rząd Pedra Sancheza. Do 4200 wzrosła liczba zakażeń.

Zobacz także

Fernando Simon z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) wskazał na drastyczny wzrost zgonów i zachorowań w Hiszpanii pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się w tym okresie z 24 do 120, a zakażeń z 1000 do 4200.

Luksemburg zamyka szkoły i przedszkola

Wobec wzrostu liczby zakażeń koronawirusem Luksemburg zamyka od poniedziałku wszystkie szkoły i przedszkola oraz ogranicza liczebność zgromadzeń publicznych. Liczba wywołanych wirusem infekcji w tym kraju wynosi obecnie 26.

Zobacz także

Jak podał w piątek dziennik "Luxembourg Times", w zgromadzeniach na świeżym powietrzu będzie mogło uczestniczyć do 500 osób, podczas gdy w zamkniętych pomieszczeniach nie więcej niż 100.

Pierwsze dwa przypadki koronawirusa w Kosowie

Minister zdrowia Kosowa Arben Vitia poinformował w piątek, że zdiagnozowano dwa pierwsze w tym kraju przypadki infekcji koronawirusem. Zakażona jest 20-letnia Włoszka i 77-letni obywatel Kosowa. Vitia zapewnił, że stan obojga chorych jest stabilny.

Zobacz także

W środę w Kosowie zamknięto szkoły i zakazano zgromadzeń do 27 marca, zawieszono też połączenia lotnicze z Włoch i kilku innych krajów Unii Europejskiej - podaje Reuters. Przypomnijmy, że wśród krajów bałkańskich w Serbii zdiagnozowano pierwszy przypadek infekcji koronawirusem 6 marca, a w Chorwacji pod koniec lutego.

Wenezuela. Dwa pierwsze przypadki koronawirusa

Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez poinformowała w piątek o dwóch pierwszych przypadkach koronawirusa, które wykryto w tym kraju.

Zobacz także

Chorzy to 41-letnia obywatelka Wenezueli, która 5 marca powróciła z podróży do USA, Włoch i Hiszpanii, oraz 52-letni Wenezuelczyk, który 8 marca przyleciał z Hiszpanii - zakomunikowała w telewizji wenezuelskiej Rodriguez

Wlk. Brytania przekłada wybory lokalne

Zaplanowane na 7 maja wybory lokalne w Anglii i Walii zostały przełożone o rok z powodu trwającej pandemii koronawirusa, ogłosił w piątek po południu brytyjski rząd. W czwartek z wnioskiem o przełożenie wyborów zwróciła się brytyjska Komisja Wyborcza.

Zobacz także

7 maja miały się odbyć wybory burmistrza Londynu oraz zgromadzenia miejskiego brytyjskiej stolicy, burmistrzów siedmiu innych miast bądż okręgów miejskich, radnych w 118 okręgach w Anglii, a także 40 komisarzy policji w Anglii i Walii

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się w ciągu ostatnich 24 godzin z 590 do 798, co oznacza największy wzrost od początku epidemii, ale nie zanotowano żadnej nowej ofiary śmiertelnej - podało w piątek ministerstwo zdrowia.

Zobacz także

Jak poinformowano, od początku epidemii do godz. 9 rano w piątek na obecność koronawirusa przetestowano 32 771 osób, z czego w 31 973 przypadkach nie została ona stwierdzona. Pierwsze dwa zakażenia w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, natomiast pierwszy zgon miał miejsce 5 marca. Ogółem w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło dotychczas 10 osób.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że w Polsce potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w sumie liczba zakażonych wzrosła do 68, w tym jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą czterech osób z woj. mazowieckiego, a konkretnie z Warszawy. 

Koronawirus w Polsce - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP

C