Zamknij

Koronawirus na świecie. Pierwszy zgon w Chorwacji, prawie 1300 ofiar w Iranie

19.03.2020 17:43
Koronawirus na świecie
fot. PAP/EPA

Pierwsza ofiara śmiertelna w Chorwacji, czterokrotny wzrost zakażeń w Rosji i aż pięciokrotny w Holandii i aż prawie 1300 zgonów w Iranie - przedstawiamy częściowy raport dotyczący koronawirusa w różnych częściach świata. 

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

Zobacz także

Jak podaje, zdrowie.wprost.pl, dotychczas zaraziło się nim 219 tys. osób, a ponad 8900 zmarło. Udało się natomiast wyleczyć ponad 85 tys. pacjentów. Przypadki zakażeń odnotowano dotychczas w 175 krajach na całym świecie. 

Holandia: prawie 2,5 tys. zakażonych koronawirusem

Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła w Holandii o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76 - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Wśród 2460 zakażonych są 594 osoby pracujące w służbie zdrowia. Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat. Łącznie 489 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

Zobacz także

Władze apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym o mycie rąk i zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu. Dodatkowo RIVM zaleca, aby Holendrzy przy powitaniach nie podawali sobie ręki. Restauracje i bary decyzją władz zostały natomiast zamknięte.

Chorwacja: pierwszy zgon z powodu koronawirusa

W Chorwacji zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirsuem, jest to pierwsza śmiertelna ofiara Covid-19 w tym państwie - poinformowały w czwartek chorwackie władze medyczne. Od początku epidemii w całym kraju odnotowano 102 przypadki zakażenia koronawirsuem.

Zostaną przeprowadzone dalsze badania mające sprawdzić, czy zmarły pacjent cierpiał na inne dolegliwości i czy Covid-19 był jedyną przyczyną jego zgonu - przekazała mediom na konferencji prasowej dyrektorka szpitala w mieście Pula Irena Hrstić.

Zobacz także

W czwartek weszły w życie wprowadzone przez rząd chorwacki na 30 dni ograniczenia mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Nieczynne są bary, restauracje, kina, sklepy inne niż spożywcze; nie działają szkoły i uniwersytety; zawieszono zgromadzenia religijne; zamknięto granice dla obcokrajowców chcących wjechać do Chorwacji.

Czechy: rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że od poprzedniego dnia w kraju przybyło 110 przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowi największy dotąd przyrost dobowy. Łącznie w Czechach potwierdzono dotąd 572 zakażenia SARS-CoV-2.

Zobacz także

Ministerstwo zdrowia podało także, że w środę laboratoria przeprowadziły testy na obecność koronawirusa u 1738 osób; łącznie od wybuchu epidemii przeprowadzono ponad 9400 takich badań.

Rosja: niemal cztery razy więcej zakażeń

W Rosji w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 199, co oznacza wzrost o 52 przypadki - podał w czwartek sztab monitorujący sytuację wokół pandemii. Wcześniej w czwartek poinformowano o pierwszym zgonie pacjentki z koronawirusem w Rosji.

Dwanaście nowych przypadków zarejestrowano w Moskwie, pozostałe - w ponad 20 regionach Federacji Rosyjskiej. Do czwartku wirus potwierdzono w ponad 20 regionach. Sztab rządowy oświadczył, że SARS-CoV-2 nie jest przyczyną ani jednego zgonu w Rosji. 

Zobacz także

Wcześniej władze Moskwy poinformowały o zgonie, z powodu zapalenia płuc, 79-letniej pacjentki, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Kobieta cierpiała także na poważne chroniczne schorzenia. Później przedstawiciel szpitala, w którym zmarła ta pacjentka, powiedział, że przyczyną jej śmierci był zakrzep.

Hiszpania: 209 zgonów, ponad 17 tys. zakażonych

Od środowego do czwartkowego popołudnia liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 209, zaś infekcji zwiększyła się o 3,4 tys. To rekordowa dynamika zgonów i zakażeń w tym kraju.

Zobacz także

Jak poinformował w czwartek dyrektor rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon, w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych w Hiszpanii wzrosła do 767, zaś zainfekowanych do ponad 17,1 tys. Przedstawiciel służb sanitarnych Hiszpanii ujawnił, że prawie 1000 pacjentów zakażonych Covid-19 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.

Iran: już 1284 ofiary śmiertelne

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie zwiększyła się w ciągu doby o 149, do 1284 - poinformowało w czwartek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Zaznaczono, że drugi dzień z rzędu odnotowano w kraju największy dobowy wzrost liczby zgonów od początku epidemii.

Zobacz także

- Niestety, w ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy też 1046 nowych przypadków infekcji koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia Alireza Raisi. Tym samym liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Iranie wzrosła do 18407.

Według zestawień Światowej Organizacji Zdrowia, wykryto tam najwięcej przypadków Covid-19 po Chinach i Włoszech, a kraj ten pozostaje największym ogniskiem pandemii na Bliskim Wschodzie.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/zdrowie.wprost.pl