Zamknij

Jest potencjalna szczepionka na koronawirusa? Testy na ludziach już we wrześniu

30.03.2020 19:04
Jest potencjalna szczepionka na koronawirusa? Testy na ludziach już we wrześniu
fot. LaPresse/Associated Press/East News

To będzie przełom w walce z pandemią koronawirusa? Wiele może na to wskazywać. Jeden z koncernów właśnie obwieścił, że jest w posiadaniu potencjalnej szczepionki na Sars-Cov-19. Przy optymistycznym scenariuszu można założyć nawet, że trafi ona do sprzedaży na początku następnego roku. Firma zaznacza też, że jej cena nie będzie wygórowana, a testy na ludziach rozpoczną się już we wrześniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koncern farmaceutyczny i medyczny Johnson & Johnson ogłosił w poniedziałek, że dokonał postępów w badaniach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Testy na ludziach rozpocząć się mają najpóźniej we wrześniu. Produkt może trafić do sprzedaży na początku 2021 roku.

Zobacz także

Mamy potencjalną szczepionkę, która z dużym prawdopodobieństwem jest skuteczna przeciw koronawirusowi. Mamy możliwości, by zwiększyć jej produkcję w relatywnie krótkim czasie

- powiedział w wywiadzie dla telewizji NBC szef Johnson & Johnson Alex Gorsky.

Miliard szczepionek na koronawirusa do końca 2021 roku?

Koncern utrzymuje, że jeśli szczepionka okazałaby się skuteczna, to mogłaby się pojawić na rynku na początku przyszłego roku, a jej cena nie byłaby wygórowana. Johnson & Johnson chciałby wtedy wyprodukować miliard szczepionek do końca 2021 roku.

Zobacz także

Na świecie trwa bezprecedensowy wyścig o to, która z firm znajdzie skuteczny preparat biologiczny na koronawirusa i zacznie go sprzedawać na rynku. Zazwyczaj potrzeba od pięciu do siedmiu lat badań nim szczepionka uzyska stosowne certyfikaty i pozwolenia. Tym razem jednak okres ten prawdopodobnie zostanie znacznie skrócony. Johnson & Johnson chce uzyskać zgodę na sprzedaż w oparciu o przepisy dotyczące nagłych wypadków.

Zobacz także

Zobacz także

Johnson & Johnson to jedna z wielu firm pracujących nad szczepionką. Testy kliniczne rozpoczął amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych oraz firma Moderna. Nad szczepionką pracuje również m.in. francuska firma Sanofi.

 

RadioZET.pl/PAP