Zamknij

Koronawirus na świecie. WHO: pandemia przyspiesza

23.03.2020 19:25
Koronawirus WHO
fot. Fabrice Coffrini/AFP/East News

Pandemia koronawirusa przyspiesza, ale „możemy zmienić jej trajektorię” - oświadczył w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, dodając, że przypadki zakażeń są obecnie zgłaszane w prawie każdym kraju na świecie.

67 dni minęło od pierwszego zgłoszonego przypadku Covid-19 do momentu, kiedy potwierdzono 100 tys. zakażeń na całym świecie - zwrócił uwagę Tedros. Osiągnięcie poziomu 200 tys. przypadków zajęło potem wirusowi 11 dni, a 300 tys. - zaledwie 4 dni - podkreślił.

Tedros zapowiedział, że będzie prosił przywódców krajów G20 o zwiększenie produkcji środków ochrony osobistej oraz unikanie zakazów ich eksportu i zapewnienie ich sprawiedliwej dystrybucji. Szef WHO zauważył też, że środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą zaostrzać braki niezbędnego sprzętu ochronnego.

Zobacz także

Przyszłość tokijskich igrzysk stoi pod znakiem zapytania - przyznał dr Mike Ryan, ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO. - Jesteśmy przekonani, że rząd japoński i Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie przystąpiłyby do żadnych igrzysk, gdyby były niebezpieczne dla sportowców i kibiców - zaznaczył.

Koronawirus na Świecie

Na całym świecie do poniedziałku rano wykryto prawie 344 tys. zakażeń oraz około 15 tys. zgonów. Drugim ogniskiem pandemii stały się Stany Zjednoczone. Na naszym kontynencie na razie najmniej dotknięte koronawirusem SARS-CoV-2 są kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak w tym regionie zachorowalność również się zwiększa i w ciągu kilku tygodni sytuacja tam może się znacznie zmienić.

W całej Europie, w tym głównie w Europie Zachodniej, najbardziej obecnie dotkniętej pandemią, zarejestrowano w sumie ponad 162 tys. zakażeń koronawirusem, czyli dwukrotnie więcej niż w Chinach, gdzie było ich dotąd 81 tys.

Zobacz także

Najbardziej dramatyczna sytuacja jest we Włoszech i Hiszpanii, gdzie łączna liczba infekcji sięga prawie 95 tys. i jest już zdecydowana większa, niż w Chinach. W samych Włoszech wirus SARS-CoV-2 zaatakował już około 60 tys. osób. Z kolei w Hiszpanii, gdzie jest podobne tempo wzrostu zakażeń oraz zgonów, liczba zakażeń przekroczyła 35 tys.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że dotychczas - według raportów Ministerstwa Zdrowia - zanotowano w Polsce 692 przypadki koronawirusa. W ciągu tygodnia odnotowano aż pięciokrotny wzrost liczby zakażeń. Dotychczas zmarło też osiem osób. 

Zobacz także

Decyzją władz, od kilkunastu dni zamknięte są szkoły, przedszkola, uczelnie oraz placówki kulturalne. Ograniczono także działalność galerii handlowych (czynne w nich są jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). Rząd zdecydował też o zamknięciu granic. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Twitter