Zamknij

Noworodek zakażony koronawirusem. „Zaledwie 30 godzin po porodzie”

06.02.2020 18:05
Noworodek zarażony koronawirusem
fot. Twitter.com

Koronawirus u noworodka. Jak podaje BBC, chińskie media państwowe potwierdziły zakażenie noworodka zaledwie 30 godzin po porodzie. To najmłodszy pacjent na świecie, u którego wykryto koronawirusa. 

10 maja idę na wybory prezydenckie. Chodź ze mną! Dołącz do wydarzenia Radia ZET na Facebooku

Chiński noworodek jest najmłodszą osobą zakażoną koronawirusem. Dziecko urodziło się 2 lutego w Wuhan, epicentrum nowego wirusa. Matka dziecka uzyskała pozytywny wynik badania przed porodem. Nie jest jasne, w jaki sposób doszło do przeniesienia się wirusa — podaje BBC.

Chińskie media państwowe twierdzą, że dziecko mogło zakazić się koronawirusem w macicy lub drogą kropelkową po urodzeniu. Dziecko w chwili urodzenia ważyło 3,25 kg i było w stabilnym stanie. 

Według raportu Journal of American Medical Association mediana wieku dla zakażonych pacjentów wynosi od 49 do 56 lat. Przypadki zarażenia koronawirusem u dzieci są ''bardzo rzadkie'' — przypomina BBC. 

Zobacz także

Koronawirus z Wuhan - najnowsze dane 

Do północy ze środy na czwartek zakażenie koronawirusem 2019-nCoV potwierdzono w Chinach kontynentalnych u 28 tys. osób, a 563 zmarły – przekazała państwowa komisja zdrowia. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano jak dotąd dwa zgony: na Filipinach i w Hongkongu.

Zakażenia zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, Belgii i w Szwecji. W czwartek 6 lutego Bawarskie ministerstwo zdrowia potwierdziło wykrycie koronawirusa u kolejnej osoby w Niemczech

Koronawirus. Nie żyje lekarz, który ostrzegał przed epidemią 

Lekarz z miasta Wuhan w środkowych Chinach, który w grudniu ostrzegał kolegów po fachu przed epidemią wywołującego zapalenie płuc koronawirusa i został za to pouczony przez policję, zmarł w czwartek z powodu zakażenia wirusem – przekazały chińskie media.

O śmierci lekarza informuje również na Twitterze dziennik „Global Times”. Przypomina przy tym, że Li był jednym z ośmiu sygnalistów, którzy starali się przestrzec innych przed epidemią koronawirusa, ale zostali pouczeni przez wuhańską policję za „rozpowszechnianie plotek”.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC/PAP