Zamknij

Koronawirus straszy w Europie. Potwierdzono kolejne przypadki zakażenia

28.01.2020 23:51
Koronawirus
fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Są nowe zakażenia koronawirusem w Europie. Trzy kolejne przypadki zachorowań potwierdzono w Bawarii, a jeden we Francji. Tym samym liczba osób zakażonych wirusem, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan, w Europie wzrosła do ośmiu.

Koronawirus w niepokojącym tempie rozprzestrzenia się po świecie. Kilka przypadków zakażenia wirusem potwierdzono już w Europie. Początkowo mówiono o trzech zarażonych osobach we Francji i jednej w Bawarii, ale we wtorek wieczorem ta liczba wzrosła.

Koronawirus w Bawarii

Ministerstwo zdrowia w regionalnym rządzie Bawarii poinformowało, że zakażenie koronawirusem stwierdzono u kolejnych trzech osób z najbliższego otoczenia pierwszego pacjenta.

Przypomnijmy, że pierwszy w Niemczech przypadek koronawirusa wykryto u 33-latka z okolic miasta Landsberg am Lech. Mężczyzna jest pracownikiem firmy Webasto. Zaraził się na szkoleniu, które prowadziła jego koleżanka z Szanghaju. Z pierwszym niemieckim chorym kontakt miało około 40 osób - poinformowała we wtorek minister zdrowia Bawarii Melanie Huml.

Jak ustalił monachijski dziennik "Merkur" Chinka, od której zaraził się 33-latek, w Niemczech nie miała jeszcze objawów choroby. Pojawiły się dopiero podczas podróży powrotnej na pokładzie samolotu do Chin 23 stycznia. Kierownictwo Webasto pozostawiło pracownikom decyzję, czy do końca tego tygodnia chcą pracować w biurze, czy z domów. Odwołało też delegacje do Państwa Środka na najbliższe dwa tygodnie.

Zobacz także

Koronawirus we Francji

We Francji potwierdzono we wtorek czwarty przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Chory to starszy chiński turysta. Mężczyzna przebywa obecnie na intensywnej terapii w paryskim szpitalu. Prof. Jerome Salomon, który kieruje francuską Agencją Zdrowia Publicznego, poinformował na konferencji prasowej, że turysta cierpi na ciężki przypadek wirusa, jest podłączony do respiratora i potrzebuje stałej opieki. Dodał, że około 80-letni pacjent pochodzi z prowincji Hubei, gdzie wirus szybko się rozprzestrzenia. Francuskie władze szukają teraz osób, które miały kontakt z chińskim turystą po jego przybyciu do kraju

Francuska minister zdrowia Agnes Buzyn powiedziała w piątek, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem zdiagnozowano u pochodzącego z Chin 48-letniego mieszkańca Bordeaux, który niedawno ze względów zawodowych był w Wuhan i w środę wrócił do Francji.

Drugi pacjent również podróżował do Chin, ale nie podano na jego temat żadnych dodatkowych informacji poza tym, że jest on leczony w izolacji w paryskim szpitalu. Trzeci z kolei pacjent jest też leczony w szpitalu w Paryżu. Prawdopodobnie jest to krewny jednej z dwóch osób, u której wcześniej stwierdzono koronawirusa.

Według Solomona stan trójki chorych - dwóch mężczyzn w wieku 48 i 31 lat oraz 30-letniej kobiety - nie budzi "większego zaniepokojenia".

Zobacz także

Koronawirus w Polsce? Jest nowe podejrzenie

W Polsce żadnego przypadku zakażenia do tej pory nie potwierdzono, pojawiło się natomiast kolejne podejrzenie. Do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi z gorączką i objawami infekcji układu oddechowego trafiła cudzoziemka, która niedawno wróciła z Chin. Informację potwierdził już w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adam Stępka. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP