Zamknij

Ukradli papier toaletowy za prawie 1000 zł. Wszystko z powodu koronawirusa

17.02.2020 20:00
Ukradli papier toaletowy za prawie 1000 zł. Wszystko z powodu koronawirusa
fot. AP/Associated Press/East News

Strach przed śmiercionośnym koronawirusem popycha obywateli Chin do różnych, często kontrowersyjnych kroków. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ każdy obywatel Państwa Środka chce skutecznie chronić siebie i najbliższą przed niebezpiecznym Covid-19. Jak podają zagraniczne media, tym razem doszło do napaści na dostawcę papieru toaletowego, który obecnie w Chinach jest towarem deficytowym – właśnie przez epidemię groźnego wirusa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grupa zamaskowanych napastników uzbrojonych w noże napadła w poniedziałek w Hongkongu na dostawcę i ukradła 600 rolek papieru toaletowego. Towar ten stał się deficytowy za sprawą paniki wywołanej epidemią nowego koronawirusa – podkreślają miejscowe media.

Zobacz także

Policja zatrzymała w związku z napadem dwie osoby w wieku 49 i 54 lat. Trwają poszukiwania trzeciego złodzieja. Ukradziony papier toaletowy o łącznej wartości 1600 dolarów hongkońskich (800 zł) został odnaleziony w hostelu nieopodal miejsca przestępstwa.

To oznaka "niesłabnącej paniki"

Komentatorzy oceniają napad na dostawcę papieru toaletowego jako oznakę niesłabnącej paniki związanej z epidemią koronawirusa. Hongkońskie supermarkety nie nadążają z uzupełnianiem zapasów papieru, środków czyszczących i podstawowych produktów spożywczych, takich jak ryż czy makaron.

Zobacz także

W społeczeństwie Hongkongu wciąż żywe jest wspomnienie epidemii SARS z lat 2002-2003. Wirus SARS, który również przybył z Chin kontynentalnych, zabił wtedy w regionie prawie 300 osób.

Służby medyczne Hongkongu poinformowały tymczasem w poniedziałek o wykryciu nowego koronawirusa u kolejnych trzech osób. Łączna liczba przypadków odnotowanych w regionie wzrosła tym samym do 60, z czego jedna osoba zmarła.

By zmniejszyć ryzyko rozwoju epidemii hongkońskie władze zamknęły większość przejść na granicy z Chinami kontynentalnymi i znacznie ograniczyły ruch pasażerski przez granicę. Wszystkie osoby przybywające do Hongkongu z Chin kontynentalnych poddawane są przymusowej 14-dniowej kwarantannie w domach lub rządowych ośrodkach odosobnienia.

Zobacz także

W Chinach kontynentalnych potwierdzono do poniedziałku łącznie ponad 70,5 tys. zakażeń koronawirusem. 1770 spośród zakażonych zmarło, a ponad 10 tys. wyzdrowiało i opuściło już szpitale – przekazała państwowa komisja zdrowia. Większość infekcji i zgonów odnotowano w prowincji Hubei w środkowych Chinach.

 

RadioZET.pl/PAP