Zamknij

Czechy wprowadzają stan wyjątkowy na terenie całego państwa

12.03.2020 18:42
Stan wyjątkowy w Czechach
fot. RadioZET

W związku z zagrożeniem zdrowia obywateli koronawirusem czeski rząd wprowadził w czwartek na 30 dni stan wyjątkowy na całym terytorium państwa - poinformował na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd może ogłosić stan wyjątkowy na okres maksymalnie 30 dni, na jego ewentualne przedłużenie musi się zgodzić Izba Poselska. Izba musi także zostać natychmiast powiadomiona o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gdyż ma ona prawo anulować decyzję rządu w tej sprawie.

Według Babisza, w Czechach zakażenie koronawirusem wykryto dotąd u 104 osób, w tym u 50 w Pradze.

Zobacz także

Minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek, który wnioskował o wprowadzenie stanu wyjątkowego, powiedział, że pozwoli on rządowi na bardziej elastyczne reagowanie na sytuację związaną z koronawirusem.

Koronawirus w Polsce: Kolejne zachorowania, informacje od resortu zdrowia. RAPORT

Rząd zdecydował, że od piątku zakazem wstępu objęte będą boiska sportowe, siłownie, baseny, ośrodki odnowy biologicznej, kluby muzyczne, biblioteki oraz galerie artystyczne. Restauracje i inne lokale gastronomiczne będą musiały być zamknięte od godz. 20 do godz. 6 rano. Wstrzymano natomiast całkowicie działalność takich placówek w galeriach handlowych.

Zobacz także

Władze zdecydowały także o odwołaniu imprez, w których liczba uczestników przekracza 30 osób. Do tej pory progiem było 100 osób. Ograniczenie to nie dotyczy obrad konstytucyjnych organów państwa, rozpraw sądowych i uroczystości pogrzebowych.

Od soboty zostaną wznowione kontrole na granicach z Austrią i Niemcami, które będzie można przekraczać tylko w 11 wyznaczonych miejscach.

Zobacz także

Do Republiki Czeskiej nie będą wpuszczani obywatele państw o podwyższonym ryzyku zarażenia, a czeskim obywatelom zabroniono podróżowania do tych krajów. Są to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja. Przebywających tam czeskich obywateli zobowiązano do jak najszybszego powrotu i odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Zobacz także

Stan wyjątkowy nigdy nie był wprowadzany na terenie całej Republiki Czeskiej. Dotąd obowiązywał czterokrotnie – w 2006, 2007 i 2013 roku - w związku z powodziami, a w 2007 roku w związku z huraganem Cyryl. W tym ostatnim przypadku jedyną zarządzoną restrykcją był dwutygodniowy zakaz wstępu do zniszczonych przez żywioł lasów.

RadioZET.pl/PAP